Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Za průjem je považována velmi častá a řídká stolice. Bývá způsobena urychlenou pasáží tráveniny střevem, takže organismus nestačí vstřebat přebytečnou vodu. Následkem může být dehydratace a také ztráty některých důležitých iontů jako například draslíku.
Ztráta vody a iontů je zvláště nebezpečná u dětí, protože jejich metabolismus je náchylný i na menší výkyvy v iontovém složení tělních tekutin. Někdy je průjem provázen také křečemi. Nejčastějším vyvolavatelem průjmu jsou střevní infekce, které na den až dva buď vyřadí z funkce buňky ve střevě zodpovědné za vstřebávání vody, nebo prostřednictvím svého neurotoxického působení zrychlí průchod tráveniny střevem tak, že se přebytečná voda nestačí navzdory funkčním resorpčním buňkám vstřebat. Déletrvající nebo opakované průjmy musí být nahlášeny lékaři.
Máta střídavě s průjmem také zácpu?