Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Zácpou se rozumí obtížná nebo bolestivá tuhá stolice, nebo pokud k vyprazdňování dochází méně často, než dříve. Pravidelnost stolice sama o sobě je velice individuální věc. Někteří lidé se vyprazdňují i několikrát denně, některým stačí chodit na stolici jednou za dva nebo tři dny. Jak tedy z výše uvedeného vyplývá, pro každého bude pojem zácpa individuální co se týče konzistence i častosti stolice. Dokud je vyprazdňování pravidelné jako bývalo po celý život, je vše v pořádku.
Obecně dochází k prodlužování intervalů mezi stolicemi ve stáří. Je to dáno zpomalením metabolismu i tím, že staří lidé často málo pijí a stolice bývá více zahuštěná. Z lékařského hlediska je dlouhodobé setrvání tráveniny ve střevech škodlivé, neboť dochází k expozici vnitřních orgánů škodlivým látkám ve stolici obsaženým, a stoupá riziko vzniku nádorového onemocnění.
Trpíte zácpou celý život?
Ano | odpovědět znovuZadržujete často vědomě stolici, protože například nemáte čas jít na záchod?
Ne | odpovědět znovuUžíváte dlouhodobě projímadla?
Ne | odpovědět znovu
Příčinou trvalé zácpy může být nedostatek vlákniny v potravě. Jezte více celozrnného chleba, neupravených obilovin, ovoce, zeleniny nebo luštěnin. Tyto potraviny obsahují více nestravitelných částí, které urychlují průchod tráveniny střevem a zabraňují zácpě. V lékárně si také můžete vybrat některý z prostředků nebo čajů s projímavým účinkem. Pokud by zácpa nezmizela po dvou týdnech, vyhledejte praktického lékaře.