Nechat otestovat by se měl nechat každý člověk, který se ocitl v rizikové situaci (více informací např. na webu České společnosti AIDS pomoc). Protilátky proti HIV infekci se vytvářejí zhruba 2–5 týdnů od nákazy. Tzn. aby byl výsledek testu skutečně spolehlivý, měly by uplynout cca 3 měsíce od rizikového chování. Výsledky testu budou vyhotoveny přibližně do 14 dnů.
Bolest na hrudi je jedním typických znaků závažného onemocnění srdce nebo plic. Může být různého charakteru: tlaková, řezavá, ostrá, bodavá, tupá, vystřelující do různých míst. Může být spojena s dušností, zpocením, nepravidelným srdečním rytmem či mdlobou. Někdy může bolest na hrudi signalizovat také nějaký problém v zažívacím ústrojí, infekci nebo potíže s páteří.
Máte tlakovou či svíravou bolest za prsní kostí, která vystřeluje do krku, zad, nebo končetin?
Ne | odpovědět znovuZadýchal(a) jste se nebo máte pocit dušnosti?
Ano | odpovědět znovuByl(a) jste v nedávné době operován(a), nebo jste dlouhodobě ležící osoba, jste po úraze, nebo jste v nedávné době prodělal(a) hluboký zánět žil na dolních končetinách?
Ano | odpovědět znovu
Ihned zavolejte lékaře! Pravděpodobným důvodem Vašich obtíží je plicní embolie. Jedná se o stav, kdy se kus sražené krve, tukové tkáně nebo aterosklerotického plátu utrhne ze svého místa a je proudem krve přes pravou část srdce zanesen do plic. Podle velikosti se zasekne v plicním řečišti a ucpe jej. Tím je různě velká část plíce vyřazena z okysličování krve a tělo začíná mít akutní nedostatek kyslíku, což se projeví dušností, případně i vykašláváním napěněné krve. Rychlá záchranná služba Vás neprodleně dopraví do nemocnice, kde budete hospitalizován(a).
Lékaři Vám udělají rentgen srdce a plic, natočí EKG, odeberou krev na rozbor obsahu tzv. krevních plynů, možná vám udělají i radioizotopové vyšetření plic (plicní sken). Pokud bude diagnóza plicní embolie potvrzena, dostanete neprodleně látky, které případnou krevní sraženinu v plicích rozpustí, a dále léky, které sníží srážlivost krve. Po stabilizaci Vašeho stavu začnou lékaři řešit důvod, proč k embolii došlo (choroba srdce, zánět žil na dolních končetinách atd.).