Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Bolest na hrudi je jedním typických znaků závažného onemocnění srdce nebo plic. Může být různého charakteru: tlaková, řezavá, ostrá, bodavá, tupá, vystřelující do různých míst. Může být spojena s dušností, zpocením, nepravidelným srdečním rytmem či mdlobou. Někdy může bolest na hrudi signalizovat také nějaký problém v zažívacím ústrojí, infekci nebo potíže s páteří.
Máte tlakovou či svíravou bolest za prsní kostí, která vystřeluje do krku, zad, nebo končetin?
Ne | odpovědět znovuZadýchal(a) jste se nebo máte pocit dušnosti?
Ano | odpovědět znovuByl(a) jste v nedávné době operován(a), nebo jste dlouhodobě ležící osoba, jste po úraze, nebo jste v nedávné době prodělal(a) hluboký zánět žil na dolních končetinách?
Ano | odpovědět znovu
Ihned zavolejte lékaře! Pravděpodobným důvodem Vašich obtíží je plicní embolie. Jedná se o stav, kdy se kus sražené krve, tukové tkáně nebo aterosklerotického plátu utrhne ze svého místa a je proudem krve přes pravou část srdce zanesen do plic. Podle velikosti se zasekne v plicním řečišti a ucpe jej. Tím je různě velká část plíce vyřazena z okysličování krve a tělo začíná mít akutní nedostatek kyslíku, což se projeví dušností, případně i vykašláváním napěněné krve. Rychlá záchranná služba Vás neprodleně dopraví do nemocnice, kde budete hospitalizován(a).
Lékaři Vám udělají rentgen srdce a plic, natočí EKG, odeberou krev na rozbor obsahu tzv. krevních plynů, možná vám udělají i radioizotopové vyšetření plic (plicní sken). Pokud bude diagnóza plicní embolie potvrzena, dostanete neprodleně látky, které případnou krevní sraženinu v plicích rozpustí, a dále léky, které sníží srážlivost krve. Po stabilizaci Vašeho stavu začnou lékaři řešit důvod, proč k embolii došlo (choroba srdce, zánět žil na dolních končetinách atd.).