Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Bolest na hrudi je jedním typických znaků závažného onemocnění srdce nebo plic. Může být různého charakteru: tlaková, řezavá, ostrá, bodavá, tupá, vystřelující do různých míst. Může být spojena s dušností, zpocením, nepravidelným srdečním rytmem či mdlobou. Někdy může bolest na hrudi signalizovat také nějaký problém v zažívacím ústrojí, infekci nebo potíže s páteří.
Máte tlakovou či svíravou bolest za prsní kostí, která vystřeluje do krku, zad, nebo končetin?
Ano | odpovědět znovuTrvá bolest i po několika minutách v klidu?
Ano | odpovědět znovu
Ihned zavolejte lékaře! Velmi pravděpodobnou příčinou Vaší bolesti je srdeční záchvat. Zneprůchodněním některé z hlavních tepen srdce krevní sraženinou dochází k nedostatečnému zásobení srdeční svaloviny kyslíkem. Za místem ucpání se mění srdeční metabolismus, což indukuje pocit bolesti. Po určité době dochází z důvodu nedostatku kyslíku k nezvratnému poškození srdeční tkáně v daném místě a odumírání buněk srdeční svaloviny. Tento stav se nazývá infarkt myokardu. Jedná se o život ohrožující situaci, jejíž závažnost může ještě stoupnout některou z přidružených komplikací infarktu, pokud není včas terapeuticky zasaženo.
Hospitalizace je nezbytná, nové metody umožňují minimalizovat následky začínajícího nebo probíhajícího infarktu. Proto je nezbytný co nejrychlejší transport postižené osoby do nemocnice. Pokud od začátku záchvatu neuplynuly déle než čtyři hodiny a nemocnice je vybavena potřebnou technikou a zkušenými lékaři, provádí se takzvaná koronární angioplastika. Podstatou je zavedení tenké hadičky přes stehenní tepnu do ucpané srdeční cévy. Na konci hadičky je malý balónek, který se v ucpaném místě nafoukne, čímž znovu zprůchodní postiženou cévu. Čím je zásah včasnější, tím menší jsou následky proběhlé ischemie.
Další léčba spočívá v podávání látek, které rozpouštějí krevní sraženiny, dále látek, které snižují krevní srážlivost a zabraňují vzniku dalších sraženin a dále léků, které odstraňují bolest. Postižená osoba bude trvale monitorována na specializovaném oddělení, které rychle reaguje na komplikace včetně zástavy životních funkcí. Po stabilizaci budou lékaři v následujících dnech provádět různá vyšetření a zahájí léčbu primárního onemocnění, které tento záchvat způsobilo.