Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Potíže s dýcháním mohou mít různé důvody a různou závažnost, některé mohou bezprostředně ohrožovat na životě. Mezi tyto stavy patří například vdechnutí cizího tělesa uzavírajícího dýchací cesty a způsobujícího dušení, akutně vzniklá plicní embolie, infarkt myokardu nebo těžký astmatický záchvat.
Každým potížím s dýcháním je však třeba nutno věnovat zvýšenou pozornost a nebrat je na lehkou váhu, neboť i lehce začínající obtíže se mohou někdy i velmi rychle vyvinout do život ohrožujícího stavu. Kromě výše zmíněných akutních stavů obtíží s dýcháním se může vyskytnout i dušnost z důvodu selhávání kardiovaskulárního systému, chronické postižení plic či závažněji probíhající infekce.
Je dýchání bolestivé nebo Vás bolí na hrudi?
Ne | odpovědět znovuSípete?
Ne | odpovědět znovuZadýchal(a) jste se náhle?
Ne | odpovědět znovuVykašláváte delší dobu zelenožlutý nebo šedý hlen?
Ano | odpovědět znovuPracujete či jste dlouhodobě pracoval(a) v prašném prostředí (doly, lomy, brusírny atd.)?
Ano | odpovědět znovu
Příčinou Vašich obtíží by mohlo být zaprášení plic (uhlokopská pneumokonióza). Zhoršovat tento stav může i kouření a s ním spojená chronická bronchitida. Lékař Vám nechá udělat rentgen hrudníku , ze kterého usoudí na rozsah postižení Vašich plic. Zřejmě Vám doporučí změnu zaměstnání a také přestat s kouřením, pokud kouříte. Pokračující zanášení plic prachem může vést až k změnám plicní tkáně, které v konečném stádiu nejsou schopny zajišťovat okysličování krve, a člověk v takovémto stavu může být odkázán na respirátor.