Nechat otestovat by se měl nechat každý člověk, který se ocitl v rizikové situaci (více informací např. na webu České společnosti AIDS pomoc). Protilátky proti HIV infekci se vytvářejí zhruba 2–5 týdnů od nákazy. Tzn. aby byl výsledek testu skutečně spolehlivý, měly by uplynout cca 3 měsíce od rizikového chování. Výsledky testu budou vyhotoveny přibližně do 14 dnů.
Potíže s dýcháním mohou mít různé důvody a různou závažnost, některé mohou bezprostředně ohrožovat na životě. Mezi tyto stavy patří například vdechnutí cizího tělesa uzavírajícího dýchací cesty a způsobujícího dušení, akutně vzniklá plicní embolie, infarkt myokardu nebo těžký astmatický záchvat.
Každým potížím s dýcháním je však třeba nutno věnovat zvýšenou pozornost a nebrat je na lehkou váhu, neboť i lehce začínající obtíže se mohou někdy i velmi rychle vyvinout do život ohrožujícího stavu. Kromě výše zmíněných akutních stavů obtíží s dýcháním se může vyskytnout i dušnost z důvodu selhávání kardiovaskulárního systému, chronické postižení plic či závažněji probíhající infekce.
Je dýchání bolestivé nebo Vás bolí na hrudi?
Ne | odpovědět znovuSípete?
Ne | odpovědět znovuZadýchal(a) jste se náhle?
Ne | odpovědět znovuVykašláváte delší dobu zelenožlutý nebo šedý hlen?
Ano | odpovědět znovuPracujete či jste dlouhodobě pracoval(a) v prašném prostředí (doly, lomy, brusírny atd.)?
Ano | odpovědět znovu
Příčinou Vašich obtíží by mohlo být zaprášení plic (uhlokopská pneumokonióza). Zhoršovat tento stav může i kouření a s ním spojená chronická bronchitida. Lékař Vám nechá udělat rentgen hrudníku , ze kterého usoudí na rozsah postižení Vašich plic. Zřejmě Vám doporučí změnu zaměstnání a také přestat s kouřením, pokud kouříte. Pokračující zanášení plic prachem může vést až k změnám plicní tkáně, které v konečném stádiu nejsou schopny zajišťovat okysličování krve, a člověk v takovémto stavu může být odkázán na respirátor.