Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Potíže s dýcháním mohou mít různé důvody a různou závažnost, některé mohou bezprostředně ohrožovat na životě. Mezi tyto stavy patří například vdechnutí cizího tělesa uzavírajícího dýchací cesty a způsobujícího dušení, akutně vzniklá plicní embolie, infarkt myokardu nebo těžký astmatický záchvat.
Každým potížím s dýcháním je však třeba nutno věnovat zvýšenou pozornost a nebrat je na lehkou váhu, neboť i lehce začínající obtíže se mohou někdy i velmi rychle vyvinout do život ohrožujícího stavu. Kromě výše zmíněných akutních stavů obtíží s dýcháním se může vyskytnout i dušnost z důvodu selhávání kardiovaskulárního systému, chronické postižení plic či závažněji probíhající infekce.
Je dýchání bolestivé nebo Vás bolí na hrudi?
Ne | odpovědět znovuSípete?
Ne | odpovědět znovuZadýchal(a) jste se náhle?
Ano | odpovědět znovuMáte teplotu vyšší než 38°C a vykašláváte narůžovělý nebo bílý napěněný hlen?
Ne | odpovědět znovuVzbudil(a) jste se náhle v noci kvůli pocitu akutního nedostatku vzduchu, musel(a) jste vstát a otevřít si okno? Dáváte si na noc více pod hlavu, aby se Vám lépe dýchalo?
Ne | odpovědět znovuByl(a) jste v nedávné době operován(a), nebo jste dlouhodobě ležící osoba, jste po úraze, nebo jste v nedávné době prodělal(a) hluboký zánět žil na dolních končetinách?
Ano | odpovědět znovu
Ihned zavolejte lékaře! Pravděpodobným důvodem Vašich obtíží je plicní embolie. Jedná se o stav, kdy se kus sražené krve, tukové tkáně nebo aterosklerotického plátu utrhne ze svého místa a je proudem krve přes pravou část srdce zanesen do plic. Podle velikosti se zasekne v plicním řečišti a ucpe jej. Tím je různě velká část plíce vyřazena z okysličování krve a tělo začíná mít akutní nedostatek kyslíku, což se projeví dušností, případně i vykašláváním napěněné krve.
Rychlá záchranná služba Vás neprodleně dopraví do nemocnice, kde budete hospitalizován. Lékaři Vám natočí EKG udělají rentgen srdce a plic , odeberou krev k rozboru obsahu tzv. krevních plynů, možná vám udělají i radioizotopové vyšetření plic (plicní sken).
Pokud bude diagnóza plicní embolie potvrzena, dostanete neprodleně látky, které případnou krevní sraženinu v plicích rozpustí, a dále léky, které sníží srážlivost krve. Po stabilizaci Vašeho stavu začnou lékaři řešit důvod, proč k embolii došlo (choroba srdce, zánět žil na dolních končetinách atd.).