Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?
Potíže s dýcháním mohou mít různé důvody a různou závažnost, některé mohou bezprostředně ohrožovat na životě. Mezi tyto stavy patří například vdechnutí cizího tělesa uzavírajícího dýchací cesty a způsobujícího dušení, akutně vzniklá plicní embolie, infarkt myokardu nebo těžký astmatický záchvat.
Každým potížím s dýcháním je však třeba nutno věnovat zvýšenou pozornost a nebrat je na lehkou váhu, neboť i lehce začínající obtíže se mohou někdy i velmi rychle vyvinout do život ohrožujícího stavu. Kromě výše zmíněných akutních stavů obtíží s dýcháním se může vyskytnout i dušnost z důvodu selhávání kardiovaskulárního systému, chronické postižení plic či závažněji probíhající infekce.
Je dýchání bolestivé nebo Vás bolí na hrudi?
Ne | odpovědět znovuSípete?
Ne | odpovědět znovuZadýchal(a) jste se náhle?
Ano | odpovědět znovuMáte teplotu vyšší než 38°C a vykašláváte narůžovělý nebo bílý napěněný hlen?
Ne | odpovědět znovuVzbudil(a) jste se náhle v noci kvůli pocitu akutního nedostatku vzduchu, musel(a) jste vstát a otevřít si okno? Dáváte si na noc více pod hlavu, aby se Vám lépe dýchalo?
Ano | odpovědět znovu
Velice vážný stav, zavolejte lékaře! Váš stav může být projevem srdečního onemocnění. Pokud srdce z nejrůznějších důvodů nestíhá pumpovat krev do velkého tělního oběhu, dochází k jejímu hromadění (tzv. městnání) v plicích, tím se zvyšuje množství tekutiny v plicních sklípcích a dýchání se stává obtížnějším.
Dalšími příznaky, které mohou tento stav provázet, jsou neklid, dušnost, pocení, bledost a další. Do doby, než přijede lékař, se posaďte zpříma na postel a rukama se opřete o podložku, čímž si zafixujete ramena - tento úkon zapojí do dýchání i pomocné dýchací svaly a trochu Vám uleví pří dýchacích obtížích. Zůstaňte v klidu, jakákoliv aktivita jen zvýší nároky Vašeho těla na kyslík a budete se cítit hůře. Pokud je to možné, pokuste se schovat si vzorek toho, co vykašláváte, lékaři to může pomoci rychleji diagnostikovat příčinu Vašich obtíží.
Bude-li diagnóza selhání srdce lékařem potvrzena, velice pravděpodobně zůstanete v nemocnici k hospitalizaci. Lékaři Vám natočí EKG, nasadí Vám léky - diuretika (odvodní Váš organismus), bronchodilatancia (která usnadní dýchání), případně vazodilatancia (usnadní práci srdečnímu svalu) a antihypertenziva (proti vysokému krevnímu tlaku). Poté, co se lékařům podaří stabilizovat Váš stav a zbaví Vás dýchacích obtíží, léčba bude zaměřena na vyřešení tzv. primárního onemocnění, které Váš stav způsobilo.