Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?
Sípot vzniká při nerovnoměrném proudění vzduchu přes zúžené místo nebo kolem překážky v dýchacích cestách. Často je projevem běžného nachlazení, o kterém se někdy říká, že se "usadilo na průduškách". Slyšet bývá při hlubším dýchání nebo při prudším pohybu (rychlé otočení), kdy se pasivně a urychleně stlačí hrudník a dojde k usilovnějšímu výdechu. Při běžném dýchání tento sípot (případně probublávání, chrůpky) slyší lékař při poslechu fonendoskopem. Hlasitější hvízdání však již může být příznakem závažnějšího onemocnění, zvláště pokud je spojeno s bolestí nebo pocitem dušnosti. Následující schéma Vám pomůže určit nejběžnější příčiny sípotu.
Vznikl sípot v uplynulých hodinách?
Ne | odpovědět znovuMáte teplotu přes 38°C?
Ne | odpovědět znovuVyskytuje se u Vás sípot už delší dobu? Hvízdáte, i když nejste akutně nemocní?
Ano | odpovědět znovuPochrchláváte pravidelně? Vykašláváte šedivý nebo zelenožlutý hlen?
Ano | odpovědět znovu
Možná máte chronický zánět dýchacích cest (chronická bronchitis). Zvláště pokud jste kuřák, je tato možnost více než pravděpodobná. Kouření trvale dráždí dýchací cesty, poškozuje řasinkové buňky v dýchacích cestách a stimuluje k nadměrné sekreci hlenu. Vyhledejte praktického lékaře .
Dozvíte se, že musíte skončit s kouřením, jinak se Váš stav nezlepší. Dále Vás lékař pošle na rentgen hrudníku, udělá mikrobiologický rozbor hlenu, který vykašláváte a případně nasadí antibiotika. Možná vás také pošle na spirometrii, která stanoví, zda máte také poškozené plíce a v případě pozitivní diagnózy stanoví léčbu.
Více informací o škodlivosti kouření najdete také ve škole zdraví.