Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Sípot vzniká při nerovnoměrném proudění vzduchu přes zúžené místo nebo kolem překážky v dýchacích cestách. Často je projevem běžného nachlazení, o kterém se někdy říká, že se "usadilo na průduškách". Slyšet bývá při hlubším dýchání nebo při prudším pohybu (rychlé otočení), kdy se pasivně a urychleně stlačí hrudník a dojde k usilovnějšímu výdechu. Při běžném dýchání tento sípot (případně probublávání, chrůpky) slyší lékař při poslechu fonendoskopem. Hlasitější hvízdání však již může být příznakem závažnějšího onemocnění, zvláště pokud je spojeno s bolestí nebo pocitem dušnosti. Následující schéma Vám pomůže určit nejběžnější příčiny sípotu.
Vznikl sípot v uplynulých hodinách?
Ano | odpovědět znovuVykašláváte hlen, který je narůžovělý a zpěněný?
Ne | odpovědět znovuJe Vaše dýchání tak namáhavé, že máte pocit akutního nedostatku vzduchu a dušení se? Máte studenou vlhkou kůži, jste bledý a máte namodralé rty nebo jazyk?
Ne | odpovědět znovu
Pravděpodobnou příčinou obtíží může být mírné astma. Jedná se o reflexní stažení dýchacích cest, které se projeví hlavně pískáním při výdechu, prodloužením doby výdechu a v těžších případech dušností. Příčinou astmatu často bývá alergie, může však být vyvoláno i náhlým přechodem do chladu nebo zátěží.
Pokud se tento případ u Vás vyskytl poprvé, vydejte se k lékaři. Pokuste si zapamatovat okolnosti, za kterých došlo k záchvatu astmatu, může to velmi usnadnit diagnózu a hlavně pomoci vyhnout se opakování tohoto záchvatu, hlavně v případech, kdy spouštěčem záchvatu byla alergická reakce.
Vyhledejte lékaře - alergologa. Alergologické vyšetření určí, jaká látka záchvat vyvolává, dále podstoupíte spirometrii (vyšetření, které prokáže, zda astma máte a jak je závažné). Pokud se diagnóza astmatu potvrdí, lékař Vám předepíše speciální léky (beta-sympatomimetika), které se podávájí ve spreji nebo inhalačním přístroji vždy při záchvatu. Měly by vyvolat okamžitou úlevu, pokud k ní nedojde, budete muset vyhledat lékaře. U těžších případů Vám také předepíše kortikoidy, které tlumí lokální zánět, je-li důvodem astmatu alergie, dostanete antialergika. Můžete si zakoupit i volně prodejné léky proti alergii.