Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Sípot vzniká při nerovnoměrném proudění vzduchu přes zúžené místo nebo kolem překážky v dýchacích cestách. Často je projevem běžného nachlazení, o kterém se někdy říká, že se "usadilo na průduškách". Slyšet bývá při hlubším dýchání nebo při prudším pohybu (rychlé otočení), kdy se pasivně a urychleně stlačí hrudník a dojde k usilovnějšímu výdechu. Při běžném dýchání tento sípot (případně probublávání, chrůpky) slyší lékař při poslechu fonendoskopem. Hlasitější hvízdání však již může být příznakem závažnějšího onemocnění, zvláště pokud je spojeno s bolestí nebo pocitem dušnosti. Následující schéma Vám pomůže určit nejběžnější příčiny sípotu.
Vznikl sípot v uplynulých hodinách?
Ano | odpovědět znovuVykašláváte hlen, který je narůžovělý a zpěněný?
Ano | odpovědět znovu
Velice vážný stav, zavolejte lékaře! Příčinou by mohlo být srdeční selhání. Pokud srdce z nejrůznějších důvodů nestíhá pumpovat krev do velkého tělního oběhu, dochází k jejímu hromadění (tzv. městnání) v plicích, tím se zvyšuje množství tekutiny v plicních sklípcích a dýchání se stává obtížnějším.
Dalšími příznaky, které mohou tento stav provázet, jsou neklid, dušnost, pocení, noční probouzení kvůli pocitu nedostatku vzduchu, bledost a další. Do doby, než přijede lékař, se posaďte zpříma na postel a rukama se opřete o podložku, čímž si zafixujete ramena - tento úkon zapojí do dýchání i pomocné dýchací svaly a trochu Vám uleví pří dýchacích obtížích. Zůstaňte v klidu, jakákoliv aktivita jen zvýší nároky Vašeho těla na kyslík a budete se cítit hůře. Pokud je to možné, pokuste se schovat si vzorek toho, co vykašláváte, lékaři to může pomoci rychleji diagnostikovat příčinu Vašich obtíží.
Bude-li diagnóza selhání srdce lékařem potvrzena, velice pravděpodobně zůstanete v nemocnici k hospitalizaci. Lékaři Vám natočí EKG, nasadí Vám léky - diuretika (odvodní Váš organismus), bronchodilatancia (která usnadní dýchání), případně vazodilatancia (usnadní práci srdečnímu svalu) a antihypertenziva (proti vysokému krevnímu tlaku). Poté, co se jim podaří stabilizovat Váš stav a zbaví Vás dýchacích obtíží, léčba bude zaměřena na vyřešení tzv. primárního onemocnění, které Váš stav způsobilo.