Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Nadměrná hmotnost je běžným jevem, se kterým se člověk setkává každý den. Podle některých výzkumů dokonce Češi spolu s Němci patří k nejtlustším lidem v Evropě. Nejčastějším důvodem otylosti je přejídání, konzumace mastných a tučných nebo sladkých jídel a současně nedostatek pohybu.
V každém těle se přirozeně tuk nachází, tvoří ochrannou vrstvu například kolem ledvin či srdce. U žen je určité množství tuku nezbytné pro tvorbu pohlavních hormonů estrogenů nutných pro fungující menstruaci. Nadbytek tuku je ovšem rizikovým faktorem pro kardiovaskulární choroby, vysoký krevní tlak a diabetes mellitus, obezita je jedním z klíčových faktorů pro vznik artrózy. Obrana proti nadměrné hmotnosti je snadná: dostatečný pohyb a adekvátní příjem energie.
Máte vyšší hmotnost po většinu Vašeho života?
Ne | odpovědět znovuPřibral(a) jste více poté, co jste přestal(a) kouřit?
Ne | odpovědět znovuPřibral(a) jste po nějakém dlouhodobějším stresu?
Ne | odpovědět znovuZměnil se Váš životní styl od tělesně aktivního k fyzicky méně náročnému či sedavému?
Ne | odpovědět znovuMáte vyšší hmotnost po těhotenství a porodu?
Ne | odpovědět znovuMáte některé z následujících příznaků: špatné snášení chladu, nezájem o okolí, suchou šupící se kůži, řídké nekvalitní vlasy, nevysvětlitelnou únavu?
Ano | odpovědět znovu
Tyto příznaky ukazují na sníženou činnost štítné žlázy (hypothyreóza). Nejčastěji bývají postiženy ženy středního věku. Hypotyreóza se může objevit po operaci štítné žlázy, po dlouhodobé konzumaci některých potravin (tzv. strumigeny - např. zelí nebo kapusta), nejčastěji se ovšem jedná o chronický autoimunitní zánět.
Imunita organismu se z ne zcela jasných důvodů obrátí proti buňkám vlastního těla (v tomto případě proti buňkám produkujícím hormony štítné žlázy) a začne je ničit. Postupně dojde k úbytku hormonů a objeví se výše popsané příznaky. Vyhledejte lékaře - internistu. Léčba je poměrně snadná. Poté, co lékař zjistí, že máte skutečně tuto diagnózu, Vám předepíše tabletky umělého hormonu štítné žlázy, které budete každý den jednou denně brát. Hormony obnoví rovnováhu metabolismu Vašeho těla a váha se postupně upraví.