Ahojky tak sem dám i článek o onom plánovaném onkologickém centru...léčba by mnoha pacientům pomohla, ale schválí ho vůbec, postaví ho vůbec a kdy??? Mě příjde psát o poslední naději mnoha onkologicky nemocných jako o třešničce na dortu sprostý...napište mi a zkusíme s tím něco udělat!!!
Toť článek: Alternativní druhy ozařování mohou pomoci vyléčit lidi, pro které je nevhodná klasická radioterapie, upozorňují čeští fyzikové a lékaři. Pomocí takzvané hadronové terapie, kdy se místo rentgenového nebo gama záření vpravují do tkáně urychlené svazky iontů nebo protonů, lze zvýšit úspěšnost léčby nádorů až o deset procent, řekl dnes novinářům Miloš Lokajíček st. z Fyzikálního ústavu akademie věd.
Klasickými léčebnými postupy - tedy běžnou radioterapií, chirurgickými zákroky a chemoterapií - lze sice vyléčit skoro polovinu nemocných, ale řada případů je stále neléčitelných. Navíc třeba nejvíce používaná radioterapie má nežádoucí účinky.
Slabina tradičních způsobů ozařování je v tom, že poměrně značně zasahují zdravou tkáň, uvedl Lokajíčkův kolega z Fyzikálního ústavu Jiří Niederle. Urychlené ionty či protony lze naproti tomu usměrňovat a namířit přímo do nádorového ložiska, a omezit tak poškození zdravých částí. Hadronovou terapií je tedy možné léčit například nádory v blízkosti důležitých orgánů. "Léčení očních nádorů konvenční radioterapií vede většinou ke ztrátě zraku, protože záření poškodí sítnici nebo zrakový nerv. Ozařování protony či ionty však zničí jen nádor a přes 90 procent operovaných pacientů po léčbě opět vidí," uvedl Niederle.
Onkolog Jiří Petera však varuje před přeceňováním možností hadronového ozařování. Podle něj představují velký problém centra klasické radioteraopie v Česku, která jsou vybavena zastaralými přístroji. "Protonová léčba je taková třešínka na dortu. Pomůže jen deseti procentům nemocných. Měli bychom se snažit, aby byl v pořádku ten dort, který představuje 90 procent pacientů s nádory," řekl Petera. Peníze by tedy měly nejprve směřovat do zlepšení úrovně klasické radioterapie.
Úskalím hadronové radioterapie je také cena speciálního urychlovače, který svazky iontů či protonů vysílá. Vybudování nového léčebného centra by stálo zhruba 1,8 miliardy korun, odhadl Niederle. Náklady na léčbu jednoho pacienta si pak vyžádají 7000 eur (asi 210.000 korun). To je sice dvakrát více než léčba konvenčním ozařováním, ale zhruba pětkrát méně než chemoterapeutická léčba. Podle Lokajíčka navíc hadronové ozařování umožňuje vpravit do těla léčebnou dávku už během jednoho týdne; běžné ozařování trvá pět týdnů. To dále snižuje náklady na léčení.
Na konstrukci speciálních urychlovačů použitelných pro medicínské účely pracují skupiny vědců z celé Evropy. Mezi nimi jsou i čeští odborníci.
Ve světě existuje několik center hadronové terapie. Nejdále jsou v této léčbě ve Spojených státech, kde vzniklo první pracoviště již před třinácti lety. V Evropě také existuje několik center a v nejbližších letech se chystá otevření dalších - například při univerzitě v Heidelbergu, v Itálii nebo Rakousku. Budoucnost léčby hadronovou radioterapií v České republice je ovšem nejistá. O vybudování takovéhoto moderního onkologického centra se dosud nerozhodlo. Pokud by však stát takový projekt financoval, mohlo by se pracoviště otevřít nejdříve po roce 2010, spočítal Niederle.
Viktor Velek - ČTK
Přidat nový komentář