Dobrý den,
můj fyzioterapeut tvrdí, že kýle lze předejít cvičením jednoho konkrétního cviku na posílení pobřišnice + bránice (tedy nikoliv samotných břišních svalů) - cvik popíšu dále.
Dokonce říká, že se pravidelným cvičením dá vyhnout operaci již vzniklé kýly.
Nikde jsem o tomto bohužel nenašel jedinou informaci a ani nikdo z lékařů, kteří mě vyšetřovali, mi nic takového ani nenaznačil - všude, i na internetu, se člověk dozví, že jedinou možností je operace.
Zatím to nemůžu potvrdit, ale po prvním týdnu cvičení už při průběžném dýchání krátkodobě (několik minut) udržím vědomě kýlu uvnitř i při náročnější aktivitě. Při sezení, v lehu nebo běžné chůzi mi to už jde prakticky po celý den (pokud si to tedy nezapomenu hlídat, k večeru už je to těžší kvůli únavě). Navíc už udržím zatnuté vnitřní svaly dlouhodobě (první dny to při hlubokém dýchání už po půl minutě docela bolelo, vydržel jsem pár minut několikrát během dne, a to si myslím, že jsem dlouhodobě ve slušné kondici).
Myslíte si, že lze dlouhodobým cvičením tohoto cviku skutečně "vyléčit" kýlu?
Operaci mám plánovanou až skoro za půl roku, takže to určitě hodlám zkusit vydržet, ale kdyby k tomu měl někdo více informací, třeba i na co si dát pozor, byl bych rád. Nejlépe někdo, komu se skutečně podařilo vyhnout se operaci.
Samotný cvik:
- leh na záda, mírně pokrčit nohy, cca 110 stupňů
- prohnout záda hlavně v bedrech (tedy opak podsazení beder)
- pak zatlačit hrudník zpět na podložku (bedra zůstanou nadzvednuta)
- ramena srovnat od sebe, paže podél těla
- ruce na boky - ukazovák shora, palec zespodu pro kontrolu nádechu/zatnutí břicha, případně rukou přidržovat kýlu, aby nevyhřezla
- zatnout břicho, hlídat prohnutí beder a hrudník na podložce
- hluboký nádech do všech částí spodního břicha , tj. do beder i do pupku, do podbřišku i boků břicha
(představte si, že břicho+plíce je válec, který se musí všude naplnit vzduchem)
- a hned plynule výdech při stále zatnutém břichu.
Na konci nádechu/výdechu nezadržovat dech, ale plynule zase přejít do výdechu/nádechu, hlídat stále zatnuté břicho.
Dýchání by mělo být plynulé - ze začátku je težké odhadnout, jak moc mít zatnuté břicho - když je to moc, nedá se pořádně nadechnout (anebo to bolí), když je to málo, tak to zase nemá efekt a kýla vyhřezne.
Po natrénování správného zatnutí břicha vleže lze pokračovat v sedě opřený o dveře/zeď. A po zautomatizování lze pak i při chůzi a jakéholiv další činnosti, jen jke potřeba stále myslet na správně postavení beder, správné zatnutí břicha a průběžné dýchání, a hlídat rukou kýlu, aby při zatnutí nevyhřezávala.
Přidat nový komentář