Jarní únava je projevem dlouhých zimních dní, potažmo měsíců. Na naše tělo působí jak chlad, tak nedostatek slunce a denního světla. Zažíváme celkový útlum, a to fyzický i mentální, což vede ke komplexnímu oslabení organismu a únavě bez ohledu na množství spánku. Naší fyzické kondici paradoxně nepřidává ani postupné oteplování, kdy ranní teploty mohou být pod nulou, zatímco odpolední i nad 10 stupňů. Existuje však několik triků, jak jarní únavě předejít.
Vaše obavy jsou na místě, pokud:
1) měřič tlaku je spolehlivý. Určitě by měl být korelován se rtuťovým, ručičkovým (aneroidním) nebo digitálním přístrojem zavedené značky .
2) měříte po 15 minutách fyzického (pokud možno) a psychického klidu, vsedě na loketní tepně levé paže (už to zápěstní přístroj nesplňuje!)
Pak byste neměl mít více než 140/85.
Rozhodně doporučuji přeměření standardním přístrojem zkušenou osobou (nejlepší by byl známý zdravotník v klidném prostředí). Teprve pokud se zvýšené hodnoty potvrdí, je třeba uvažovat o léčení:
Omezil bych spotřebu alkoholu, případně i kávy, ale 2 šálky kávy hypertenzi neudělají. Dále omezit solení, tzv. nepřisolovat, omezit minerálky s větším obsahem sodíku, uzeniny a pod. - aspoň na dva měsíce.
Pak teprve přichází do úvahy volba léků, což stejně musí udělat lékař - pro Vás by nebyla vhodná léčba tzv. betablokátory, které by Vám bránili ve fyzickém výkonu, který je jinak určitě žádoucí. Léky Vám předepíše po kontrole stavu a zvážení rodinné anamnézy internista.
Přidat nový komentář