Zvracení není nemoc sama o sobě, je to vždy jen příznak, znamení nějaké poruchy. Příčin zvracení je velmi mnoho a zvracení může být někdy nevinnou, episodickou poruchou, jindy projevem vážného onemocnění.
Při zvracení dochází k reflexnímu, vůlí neovladatelnému, složitě koordinovanému souběhu stahů svalstva bránice, břišní stěny a stěny žaludku. Těmito pohyby dochází k vypuzování žaludečního obsahu ústy. Někdy je celý tento komplikovaný děj jen naznačen, není doveden do konce, k vlastnímu zvracení nedojde. Nemocný má jen nucení na zvracení, čemuž se odborně říká nauzea. Ústředním bodem tohoto komplikovaného mechanismu je centrum pro zvracení v prodloužené míše. Toto centrum, jestliže je podrážděno, vysílá povely k těm orgánům, které jsou na zvracení zúčastněny, celá akce je spuštěna. K podráždění centra pro zvracení může dojít několikerým mechanismem. Mohou to být informace pocházející přímo z mozku, z orgánů trávicího ústrojí, z vnitřního ucha, nebo mohou být podrážděna přímo chemická čidla (chemoreceptory) centra pro zvracení látkami kolujícími v krvi. To je vysvětlení zjednodušené, ale pro představu, že příčin zvracení může být celá řada, to snad postačí.
Zvracení mohou vyvolat tyto okolnosti:
a) vlivy psychické,
b) nevhodná strava nebo nadměrné množství jídla,
c) požité toxické látky bud chemické povahy (nejčastěji snad alkohol), bakterie a jejich toxiny nebo některé léky,
d) onemocnění trávícího traktu, při kterém zvracení může dokonce ulevit. V těch případech, kdy je zvracení spojeno s teplotou nebo žloutenkou, je nutno ho považovat za závažný projev nemoci.
e) Dosti často je příčina zvracení v hlavě. Zvracení může být projevem zvýšeného nitrolebního tlaku, zánětu mozkových blan nebo mozku (encefalitis),
f) migréna rovněž může vyústit ve zvracení, právě tak postižení vnitřního ucha.
Není účelné vypočítávat všechny příčiny zvracení. Ty musí znát lékař, na něm je, aby rozhodl, co je závažné a jaká opatření je nutno učinit. Uvedení hlavních příčin zvracení mělo za cíl především upozornit na to, že tento projev má velmi mnohostranný význam různé závažnosti a že není radno tento příznak brát na lehkou váhu, pokud není příčina evidentně málo významná.
Vždy je třeba uvážit všechny okolnosti:
a) Potravu a nápoje za posledních 24 hodin. Jejich složení a kvalitu, kde byly konzumovány (hromadné stravování).
b) Všechny užívané léky. c) Bolesti břicha, jejich lokalizace a charakter (křeče, tlak, kolika).
d) Teplotu (infekční onemocnění).
e) Bolestí hlavy, předcházející úraz hlavy (migréna, otřes mozku).
f) Barvu očního bělma a vzhled moče (žloutenka!).
g) Při přítomnosti krve ve zvratkách je nutno konsultovat lékaře.
Jen je-li příčina zvracení zřejmá a v podstatě nevinná, např. při zřetelné dietní chybě, přílišném holdování alkoholu nebo při kinetóze není nutné vyhledávat lékaře. V ostatních případech, zejména jsou-li přítomny příznaky uvedené pod c) - g), je jistější konsultovat lékaře.
Vzniklo-li zvracení po nevhodné stravě, je dobře pro nejbližší 2-3 dny zavést šetřící dietu. Zpočátku přísnou (bylinný čaj a suchar nebo starší housku), kterou postupně rozšiřujeme o nemastnou bramborovou nebo ovesnou kaši, trochu zavařeniny, libové maso kuřecí nebo vařenou rybu. Z nápojů čaj mátový, heřmánkový, slabší pravý čaj, minerální vodu.
Přidat nový komentář