Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Zubní kaz trápí více než 80 % populace. Jak vzniká a jak se mu bránit?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 8815x )

Zdravé a krásné zuby jsou jedním z předpokladů spokojeného života každého z nás – na první pohled proto může informace, že zubní kaz postihuje přibližně pět miliard lidí na celém světě, znít překvapivě. Přitom se jedná o onemocnění, kterému lze předcházet, případně jej v jeho raném stádiu při správně zvolené péči zastavit. A prevence se v tomto případě opravdu vyplatí. Zanedbaný zubní kaz totiž může vést k postupné ztrátě chrupu a ke zhoršení celkového zdravotního stavu, negativnímu ovlivnění pracovního a sociálního uplatnění člověka i k ekonomickým ztrátám.

shutterstock.com

Zubní kaz v počátečním stádiu nebolí ani nezpůsobuje žádné jiné obtíže, čímž je trochu zrádný. Pokud zub začne bolet, kaz je již v pokročilém stádiu a mnohdy je nutné provést i ošetření kořenových kanálků. Proto je velmi důležité chodit na pravidelné preventivní prohlídky. Jedině tak se dá předejít bolesti a také náročnější léčbě,říká MDDr. Soňa Humpolíčková z Dentální kliniky Jan Stuchlík.

A co přesně zubní kaz je a jak vzniká?

Jedná se o infekční onemocnění, které způsobují bakterie, kariogenní streptokoky a laktobacily. Bakterie ústní mikroflóry přetrvávají v našich ústech trvale, a pokud je jich v dutině ústní přiměřené množství, nezpůsobují žádné větší potíže, protože organismus se s nimi sám vyrovná. Jakmile však dojde k jejich přemnožení nebo nadměrnému příjmu sacharidů či kyselin, může vzniknout zubní kaz. Bakterie množící se v ústech tvoří kolonie, které se ve stomatologii nazývají plakem. Tyto bakteriální kolonie následně rozkládají cukry a škroby, které ústy procházejí s potravou, na kyseliny. Jejich působení vede k demineralizaci skloviny, nejsvrchnější a zároveň nejtvrdší vrstvy zubu, která plní jakousi jeho ochrannou funkci. Při odvápňování skloviny začne měknout její krystalová mříž a sklovina se stává snadněji přístupnou bakteriím, které následně pronikají do zubu. Procesu demineralizace skloviny přirozeně brání sliny - neutralizují a odplavují vznikající kyseliny a přinášejí do úst vápník a fosfáty, jež drobná naleptání dokážou opravit. Je-li ale kariogenních mikroorganismů příliš mnoho a cukry procházejí ústy velmi často, organismus se jim sám nedokáže bránit a vzniká zubní kaz. Tento defekt tvrdých zubních tkání se zpočátku nachází jen ve sklovině, pokud se ale nediagnostikuje a neošetří včas, nadále se rozšiřuje a postupně proniká i do dentinu a zubní dřeně, případně napadá i další zuby.

Čtěte také: Víte, jak vypadá kaz v zubu? My vám ho ukážeme!

Prevence zubního kazu

Způsob, jak zubnímu kazu předejít, zní vcelku jednoduše a platí nejen pro zubní kaz, ale i další onemocnění chrupu: prevence. Velká část populace však bohužel neví, jak přesně by tato měla vypadat nebo že její součástí je spolu s pravidelnými stomatologickými prohlídkami každých šest měsíců také profesionální dentální hygiena. Důležitá je samozřejmě i správná domácí péče o ústní dutinu. Ideální by bylo vyčistit si zuby po každém jídle, což však není vždy možné. Pravidelnou ústní hygienu je ale rozhodně třeba provádět nejméně dvakrát denně, ráno po snídani a večer před spaním (a poté už nic nejíst a pít jen vodu), a zejména večer nezapomínat ani na mezizubní prostory.
„Zuby nejprve čistěte mechanicky po celém jejich povrchu kartáčkem s měkkými vlákny a nezapomínejte ani na méně dostupná místa, jako jsou zadní zuby,“
vysvětluje správnou techniku čištění Soňa Humpolíčková a dodává: „Mezizubí poté pečlivě dočistěte ještě mezizubním kartáčkem a dentální nití.“ Zubní pasta je také důležitá, ale jen jako pomůckou. „Pokud kartáčkem neodstraníte ze zubů plak, fluoridy se ke sklovině ani nedostanou,“ upozorňuje lékařka.

Čtěte také: Zuby nesnášejí drhnutí, kyselé potraviny a tvrdé kartáčky

Když už se kaz objeví

Pokud už se kaz v chrupu objeví, u dospělých je nutno jej vyvrtat, vyčistit a vyplnit plombou. U dětí není řešení jednoznačné - stomatolog musí zvážit mnoho faktorů a rozhodnout, zda má vůbec smysl zub vrtat, nebo zda bude vhodnější jej rovnou vytrhnout.

Internetová Lékárna nabízí sortiment zubních past, zubních kartáčků a dalších pomůcek, s nimiž půjde čištění snadno.

Zdroj: Dentální klinika Jan Stuchlík

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 166 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Problémy s ošetřením chrupu nespolupracujícího dítěte

Chtěla bych se zeptat:mám syna ve věku 5 let, který má potíže se zubními kazy v mléčném chrupu.Po první zkušenosti s vrtáním zubu ho již nemůžu donutit k zubnímu ošetření.Vždy je z toho strach,křik a pláč v ordinaci.Přes veškeré sliby,že si zoubky nechá ošetřit,nakonec neotevře ani pusu.Je nějaká metoda nebo způsob ošetření,který byste mi mohli poradit nebo doporučit?Právě v tomto období si stěžuje,že ho zoubky bolí,hlavně v noci.Ale dobrovolně se ošetřit nenechá.Podotýkám,že u obvodní lékařky při vyšetřeních ani při očkování s ním problémy nejsou žádné.Děkuji.

Zubní kaz

Abychom mohli správně pochopit vznik zubního kazu a jeho příčiny, musíme si stručně vysvětlit, z jakých částí se zub skládá.

Zubní vyšetření

Zubní prohlídka je vyšetření, při kterém lékař prohlídne váš chrup. Zuby jsou vývojově velmi staré útvary a jsou složené z tvrdých tkání (zubovina, sklovina a cement). Slouží k uchopení, dělení a rozmělňování potravy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce