Chtěla bych se zeptat:mám syna ve věku 5 let, který má potíže se zubními kazy v mléčném chrupu.Po první zkušenosti s vrtáním zubu ho již nemůžu donutit k zubnímu ošetření.Vždy je z toho strach,křik a pláč v ordinaci.Přes veškeré sliby,že si zoubky nechá ošetřit,nakonec neotevře ani pusu.Je nějaká metoda nebo způsob ošetření,který byste mi mohli poradit nebo doporučit?Právě v tomto období si stěžuje,že ho zoubky bolí,hlavně v noci.Ale dobrovolně se ošetřit nenechá.Podotýkám,že u obvodní lékařky při vyšetřeních ani při očkování s ním problémy nejsou žádné.Děkuji.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Ozón patří mezi nejsilnější přírodní oxidační činidla, proto se jedná o účinný nástroj, který ničí bakterie, neutralizuje nebezpečné kyseliny a umožňuje zpětnou remineralizaci zubu. Ošetření je zcela bezbolestné a je vhodné zejména u dětí a bázlivých pacientů. Ozónem lze ošetřovat drobné kazy, takové, které zasáhnou pouze sklovinu zubu, a také lze preventivně zamezit jejich vzniku, což má význam hlavně u dětí. Ošetření jak mléčných, tak i prořezávajících stálých zubů umožní jejich zdravý vývoj. Samozřejmě i ozónová terapie má svá omezení - nevyléčí kaz, když už došlo k napadení zubního nervu, a stejně tak neumožní "dorůstání" zubu (ostatně jako žádná jiná terapie). Ošetření nehradí pojišťovny, za vyléčení jednoho zubu zaplatíte zhruba kolem dvou tisíc korun.
Čtěte také: Pozor na zubní kazy u dětí. Vznikají rychleji než u dospělých a chrup mohou doživotně poškodit.
Jak probíhá ošetření kazu ozónem
Použití ozónu je velmi jednoduché. Nejdříve se z ošetřovaného zubu odstraní rotačním kartáčkem a lešticí pastou zubní mikrobiální plak a pak se přiloží koncovka se silikonovou manžetou, která umožňuje hermetické utěsnění. Po spuštění přístroje se odsaje vzduch mezi silikonovou manžetou a povrchem klinické korunky zubu. V okamžiku, kdy se v tomto prostoru vytvoří vakuum, začíná aplikace ozonu. Délku ozonoterapie lze předem zvolit (20, 30, 40, 60 vteřin) a po jejím ukončení se automaticky odsaje přebytečný ozon z operačního pole a detoxikuje se v přístroji. Na ošetřené tvrdé zubní tkáně se následně aplikují preparáty s fluoridy. Aby hojení kazu probíhalo správně, je nezbytné dodržovat od té chvíle výbornou ústní hygienu (důkladně čistit), vyhýbat se potravinám, které zvyšují riziko vzniku kazu (sladké a kyselé) a co nejčastěji dodávat ionty fluoru, vápníku a fosfátů. Jenom tak, můžeme docílit zhojení kazu. Výhodou ošetření je i to, že kazotvorné bakterie po určitou dobu nejsou schopny osídlit ozónem ošetřený povrch zubu, čímž se proces remineralizace zubní skloviny ještě umocní.
Čtěte také: Amalgámové zubní plomby u těhotných
U hlubokých kazů, tam, kde dojde k napadení zuboviny, není možné se vyhnout použití zubní vrtačky. Ozón je v těchto případech možné použít k dezinfekci kavity. Tím je zamezeno tomu, aby se kaz pod zubní výplní šířil dál a napadal stále hlubší části zubu.
Výhody ozónové terapie
- bezbolestné, resp. minimálně bolestivé ošetření
- rychlé působení, tzn. rychlé hojení
- ošetření infekce bez použití antibiotik
- žádné nežádoucí účinky, např. alergie, vznik rezistentních kmenů
- remineralizace po kazu
- vyhojení infekcí kořenových kanálků, píštělí
- bezproblémové hojení po implantátech
- zlepšuje mikrocirkulaci v dásní a parodontu
Indikace použití ozónu ve stomatologii
- zánět dásní
- virový opar
- parodontóza
- ekzémy
- zánět sliznice dutiny ústní
- ragády
- poextrakční komplikace, tzv. "suché lůžko"
- kvasinkové infekce
- zánět okolo implantátu
- neuralgie
- infekce ran
- eliminace postoperačních komplikací (bolest, infekce)
- afty
- zubní kaz (pouze povrchová stadia zubního kazu)
- desinfekce kořenových kanálků
V ortodoncii lze ozon využít k dezinfekci zubních plošek před zhotovením fixního ortodontického aparátu.
Čtěte také: Zubní kámen. Jak ho odstranit?
Ozon rozšiřuje možnosti prevence a terapie zubního kazu. Je to bezpečná a zcela bezbolestná metoda. Při prevenci a terapii zubního kazu ozonem je nutná spolupráce pacienta – důkladná hygiena dutiny ústní, používání zubních past s fluoridy, výplachy dutiny ústními roztoky s fluoridy za účelem remineralizace počínajících kazů.
Pokud se tedy pacient bojí zubní vrtačky, měl by tedy ve vlastním zájmu docházet na pravidelné zubní kontroly v rozmezí šesti měsíců. Při pravidelných zubních kontrolách lze kaz zachytit ještě v počínající fázi a je ho tak možné ozónem bez problémů ošetřit.