Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Zubní kaz lze ošetřit i bez vrtačky

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 13100x )

Od počátků vzniku stomatologie, až do dnešní doby, existovala jediná možnost, jak ošetřit zub napadený kazem – mechanickým odstraněním kazu vrtáním a následným vyplněním vzniklé kavity výplní. Moderní stomatologie však není odkázaná pouze na tento typ ošetření zubního kazu. K ošetření kazem napadených zubů lze použít i ozón.

Dentální klinika Jan Stuchlík
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Ozón patří mezi nejsilnější přírodní oxidační činidla, proto se jedná o účinný nástroj, který ničí bakterie, neutralizuje nebezpečné kyseliny a umožňuje zpětnou remineralizaci zubu. Ošetření je zcela bezbolestné a je vhodné zejména u dětí a bázlivých pacientů. Ozónem lze ošetřovat drobné kazy, takové, které zasáhnou pouze sklovinu zubu, a také lze preventivně zamezit jejich vzniku, což má význam hlavně u dětí. Ošetření jak mléčných, tak i prořezávajících stálých zubů umožní jejich zdravý vývoj. Samozřejmě i ozónová terapie má svá omezení - nevyléčí kaz, když už došlo k napadení zubního nervu, a stejně tak neumožní "dorůstání" zubu (ostatně jako žádná jiná terapie). Ošetření nehradí pojišťovny, za vyléčení jednoho zubu zaplatíte zhruba kolem dvou tisíc korun.

Čtěte také: Pozor na zubní kazy u dětí. Vznikají rychleji než u dospělých a chrup mohou doživotně poškodit.

Jak probíhá ošetření kazu ozónem

Použití ozónu je velmi jednoduché. Nejdříve se z ošetřovaného zubu odstraní rotačním kartáčkem a lešticí pastou zubní mikrobiální plak a pak se přiloží koncovka se silikonovou manžetou, která umožňuje hermetické utěsnění. Po spuštění přístroje se odsaje vzduch mezi silikonovou manžetou a povrchem klinické korunky zubu. V okamžiku, kdy se v tomto prostoru vytvoří vakuum, začíná aplikace ozonu. Délku ozonoterapie lze předem zvolit (20, 30, 40, 60 vteřin) a po jejím ukončení se automaticky odsaje přebytečný ozon z operačního pole a detoxikuje se v přístroji. Na ošetřené tvrdé zubní tkáně se následně aplikují preparáty s fluoridy. Aby hojení kazu probíhalo správně, je nezbytné dodržovat od té chvíle výbornou ústní hygienu (důkladně čistit), vyhýbat se potravinám, které zvyšují riziko vzniku kazu (sladké a kyselé) a co nejčastěji dodávat ionty fluoru, vápníku a fosfátů. Jenom tak, můžeme docílit zhojení kazu. Výhodou ošetření je i to, že kazotvorné bakterie po určitou dobu nejsou schopny osídlit ozónem ošetřený povrch zubu, čímž se proces remineralizace zubní skloviny ještě umocní.

Čtěte také: Amalgámové zubní plomby u těhotných

U hlubokých kazů, tam, kde dojde k napadení zuboviny, není možné se vyhnout použití zubní vrtačky. Ozón je v těchto případech možné použít k dezinfekci kavity. Tím je zamezeno tomu, aby se kaz pod zubní výplní šířil dál a napadal stále hlubší části zubu.

Výhody ozónové terapie

  • bezbolestné, resp. minimálně bolestivé ošetření
  • rychlé působení, tzn. rychlé hojení
  • ošetření infekce bez použití antibiotik
  • žádné nežádoucí účinky, např. alergie, vznik rezistentních kmenů
  • remineralizace po kazu
  • vyhojení infekcí kořenových kanálků, píštělí
  • bezproblémové hojení po implantátech
  • zlepšuje mikrocirkulaci v dásní a parodontu

Indikace použití ozónu ve stomatologii 

  • zánět dásní
  • virový opar
  • parodontóza
  • ekzémy
  • zánět sliznice dutiny ústní
  • ragády
  • poextrakční komplikace, tzv. "suché lůžko"
  • kvasinkové infekce
  • zánět okolo implantátu
  • neuralgie
  • infekce ran
  • eliminace postoperačních komplikací (bolest, infekce)
  • afty  
  • zubní kaz (pouze povrchová stadia zubního kazu)
  • desinfekce kořenových kanálků

V ortodoncii lze ozon využít k dezinfekci zubních plošek před zhotovením fixního ortodontického aparátu.

Čtěte také: Zubní kámen. Jak ho odstranit?

Ozon rozšiřuje možnosti prevence a terapie zubního kazu. Je to bezpečná a zcela bezbolestná metoda. Při prevenci a terapii zubního kazu ozonem je nutná spolupráce pacienta – důkladná hygiena dutiny ústní, používání zubních past s fluoridy, výplachy dutiny ústními roztoky s fluoridy za účelem remineralizace počínajících kazů.

Pokud se tedy pacient bojí zubní vrtačky, měl by tedy ve vlastním zájmu docházet na pravidelné zubní kontroly v rozmezí šesti měsíců. Při pravidelných zubních kontrolách lze kaz zachytit ještě v počínající fázi a je ho tak možné ozónem bez problémů ošetřit.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 166 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Zubní kaz

Abychom mohli správně pochopit vznik zubního kazu a jeho příčiny, musíme si stručně vysvětlit, z jakých částí se zub skládá.

Rentgenové vyšetření (RTG)

Rentgenové vyšetření patří k základním vyšetřovacím metodám. Metoda pracuje s rentgenovým zářením, které má velkou schopnost pronikat hmotou.

Zubní vyšetření

Zubní prohlídka je vyšetření, při kterém lékař prohlídne váš chrup. Zuby jsou vývojově velmi staré útvary a jsou složené z tvrdých tkání (zubovina, sklovina a cement). Slouží k uchopení, dělení a rozmělňování potravy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce