Vypadávání vlasů u mužů bílé rasy bývá způsobeno mužskými pohlavními hormony.
Mužské pohlavní hormony – androgeny – způsobují řídnutí a ústup vlasů, odborně nazývané androgenní alopecie.
Termín alopecie je odvozen od řeckého slova alopekia, označujícího lišku, zvíře, u kterého se vyskytuje skvrnitá lysivost. Pojmem androgenní se rozumí "týkající se mužských pohlavních hormonů", především testosteronu.
Typy řídnutí vlasů
Alopecie způsobené vlivem androgenů (AGA) se dělí na androgenní, podmíněné zvýšenou hladinou androgenů, a androgenetické, způsobené zvýšenou genetickou vnímavostí k androgenům. AGA se týká téměř sta procent mužů bílé rasy a v lehké formě ji pozoruje po pubertě i osmdesát procent žen. U černochů se vyskytuje méně. Projevuje se u obou pohlaví, u žen jsou ovšem projevy mnohem mírnější než u mužů. Rozvoj projevů AGA je určen zejména genetickou predispozicí, přítomností mužských pohlavních hormonů – androgenů – a věkem. Nelze podceňovat ani psychické a sociální vlivy.
Mechanismy vlivu androgenů na struktury vlasového folikulu jsou stále předmětem výzkumu, ale ví se, že jejich vliv je stěžejní. Nejvýznamnějším enzymem v patogenezi AGA je 5-alfa-reduktáza, lokalizovaná v mazových žlázách a ve vlasovém folikulu kštice. Zasahuje do přeměny testosteronu na metabolicky aktivnější dihydrotestosteron. Dalším významným enzymem je aromatáza. Tento enzym mění androgeny na estrogeny. Ženy mají několikanásobně větší množství tohoto enzymu než muži, a vypadávání vlasů u nich je tedy menší.
Vypadávání vlasů je podmíněno zvýšeným přechodem vlasových folikulů do telogenní fáze. Postupně se zkracuje anagenní fáze, dochází k růstu stále tenčích a kratších vlasů.
K rozvoji androgenetické alopecie dochází u mužů nejčastěji po pubertě. Prvním příznakem je ústup vlasové hranice z čela a tvorba tzv. koutů. Na bocích a v týlu je hustota kštice zachována. Rozvinutá lysina, někdy nazývaná Hippokratova pleš, je ostře ohraničená, kůže lysiny je lesklá a mastná.
Rychlost vzniku a progrese je ovlivněna zejména geneticky. V některých rodinách se projevy androgenetické alopecie objevují již před dvacátým rokem věku.
komerční sdělení
Přidat nový komentář