Selhání při sexu je jeden z největších mužských strašáků. Postihuje stále nižší věkové kategorie. Příčiny jsou nasnadě - špatná životospráva, stres, málo pohybu, běžné civilizační choroby, jako je daibetes, vysoký tlak, ischemické záležitosti. Podle docenta MUDr. Jaroslava Zvěřiny CSc. ze Sexuologického ústavu 1LF UK a VFN Praha, je erektivní dysfunkce v mužské populaci už bohužel zcela běžný problém.
S erektilní dysfunkcí se během svého života setká každý druhý muž. Porucha erekce může vážně narušit sebevědomí muže i partnerský vztah. Připustit si, že za to může sám, je velmi těžké, proto si muži spíše drží toho, že za selhání může jejich partnerka. Docent Zvěřina podotýká, že i to je příčinou, proč se i dlouholeté a pevné partnerské vztahy hroutí. Muži se začnou styku vyhýbat, partnerky je podezřívají z nevěry, anebo z toho, že pro svůj protějšek již nejsou přitažlivé. Většina mužů se za svůj problém stydí a lékaře nenavštíví. Místo toho volí koupi doplňku stravy, který problém nevyřeší. Mezi doplňky stravy a léčivými přípravky je diametrální rozdíl, který může mít v případě léčby erektilní dysfunkce negativní důsledky. Doplňky stravy už podle svého názvu stravu pouze doplňují. Nejsou určeny ani k léčbě, ani k prevenci nemoci. Jde o potraviny s vysokým obsahem vitamínů či minerálních látek, nebo jiných látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem. Na rozdíl od léků na předpis jejich uvedení na trh nepředchází povinné klinické testy a testování jakosti, účinnosti a bezpečnosti..
Léky mohou rozhodnout
„Současná medicína nabízí bezpečné, účinné a klinicky testované léky. Včasná návštěva lékaře navíc může pomoci odhalit vážnější zdravotní problém, jako například kardiovaskulární onemocnění. Ty mohou rozhodnout. Rozhodující roli hraje hladina mužského pohlavního hormonu - testosteronu v krvi. Nejvyšší ji mají muži mezi 18. - 23. rokem. Bohužel současné tempo života se stresem, alkoholem, obezitou a nikotinem způsobuje, že kolem 35. roku hladina testosteronu natolik nízká, že je příčinou občasného selhání a snížení zájmu o sex.“ říká doktor Zvěřina.
K tomu se musí přiřadit i vedlejší účinky některých léků, například při daibetu, hypertenzi nebo braní antidepresiv. Agenturní výzkumy v roce 2004 konstatovaly některou z poruch erekce u každého druhého muže ve věku 35-65 let. Úplnou ztrátou erekce trpí každý desátý muž. Základem léčby ale je zbavit se studu a poradit se s odborníkem. Včasná léčba a samozřejmě i promluvy mezi partnery mohou vrátit vztahy do původního stavu. Mnohdy se naopak jejich fungování zlepší.
Milování je o potěšení, odbourává stresy, vyplavuje pozitivní látky do krve, je zdravé,“ říká na závěr docent Zvěřina.
Sdělte nám, klidně anonymně, své zkušenosti. Můžete tak udělat v diskusi nebo je poslat na mail [email protected].
Přidat nový komentář