Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
V případě, že se člověk zraní pod vlivem alkoholu (drog apod.), garantuje mu český systém zdravotního pojištění poskytnutí stejné hrazené péče, jako kdyby se zranil za jakýchkoliv jiných okolností. Laicky řečeno – je mu poskytnuta zdravotní péče hrazená z veřejného zdravotního pojištění.
Jinak je tomu ovšem v situaci, pokud by zranění způsobil někomu jinému – v takovém případě zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, zakládá nárok zdravotní pojišťovny vůči tomu, kdo svým zaviněným protiprávním jednáním zranění způsobil a zdravotní pojišťovna pak od tohoto viníka vymáhá částku za léčení zraněné osoby. V praxi to znamená, že opilí řidiči/cyklisté hradí zdravotní pojišťovně náklady léčby účastníků nehody, kterým způsobili svým protiprávním jednáním poškození zdraví.
Náhradu škody vymáhá zdravotní pojišťovna na základě informací od poskytovatelů zdravotní péče nebo orgánů činných v trestním řízení, případně od dalších osob.
V případě, že mají poskytovatelé zdravotních služeb důvodné podezření, že k úrazu nebo poškození zdraví osoby, které poskytli zdravotní péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění, došlo v důsledku jednání jiné fyzické nebo právnické osoby, mají povinnost tuto skutečnost oznámit zdravotní pojišťovně. Stejnou povinnost mají i Policie ČR, státní zastupitelství, obecní úřady a orgány projednávající přestupky a soudy.
Náhrada škody je jedním z příjmů naplňujících základní fond zdravotního pojištění dané zdravotní pojišťovny, z něhož je hrazena zdravotní péče jejích pojištěnců.