Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Uvádí se, žraločí chrupavka má antioxidační, protirakovinné a protizánětlivé účinky. Je to surovina velmi často používaná, ačkoliv klinický výzkum v humánní oblasti nepotvrdil jednoznačně jmenované účinky.
Účinky
Žraločí chrupavka vstoupila na trh s obrovskou reklamou, která uváděla, že se jedná o lék a preventivní prostředek proti rakovině a prostředek omezující vznik osteoporózy, osteoarthrózy, zvyšující imunitu organismu, podporující hojení ran a mírnící projevy stárnutí. Tvrzení o protirakovinovém působení byla zdůvodňována mimo jiné tím, že "žraloci rakovinou netrpí ". Působení žraločí chrupavky jako protinádorového léku však nebylo nikdy spolehlivě prokázáno.
Dávkování
Denní dávka jako součást antioxidačních směsí je do 1000 mg rozloženě na 3 - 4 dílčí dávky.
Použití
Prakticky je podávána jako součást směsí s antioxidačním účinkem, především však při léčbě zhoubných novotvarů, HIV infekcích. Pacient, který uvažuje o terapii žraločí chrupavkou, by se měl vždy poradit se svým ošetřujícím lékařem. Žraločí chrupavka je nebezpečná pro pacienty s onemocněním srdce a cév, pacienty čekající na operaci a v období po operaci (30 dní), pro těhotné ženy. Opatrnosti je potřeba v případech kontraindikace zvýšeného přísunu vápníku, protože tato surovina má vysoký obsah vápenatých iontů. Nežádoucími vedlejšími účinky u velmi citlivých osob je špatný pocit v ústech, způsobený velmi silným rybím zápachem, nutkání ke vzracení, zvracení, dyspepsie. V neposlední řadě je třeba poznamenat, že se jedná o velmi nákladnou terapii.
Všechny preparáty s obsahem žraločí chrupavky jsou zaregistrovány pouze jako potravinové doplňky a proto nesmí být označovány termínem "lék" nebo "lék proti rakovině". Hlavním důvodem je skutečnost, že nebyla doposud prokázána protinádorová účinnost žraločí chrupavky.