Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-skladu/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-skladu

Způsob přípravy čajovin

(PharmDr. Hana Šindelářová | přečteno: 8756x )

Způsob přípravy vodného výluhu z čajové směsi (směsi jednotlivých léčivých drog) se volí podle toho, jaké obsahové látky tato čajová směs obsahuje. V podstatě se používají tři způsoby.

Dobrá rada
shutterstock.com

Macerát se připravuje za studena tak, že se čajová směs přelije příslušným množstvím studené vody, v průběhu 3-12 hodin se občas promíchá a potom se scedí. Tento způsob přípravy nalezl uplatnění prakticky jen u slizových drog (kořen proskurníku, květ slézu aj.).

Nálev se připravuje přelitím čajové směsi vřící vodou nejlépe v porcelánové (kameninové, smaltované) nádobě, přikryje pokličkou a ponechá na v uzavřené nádobě (na teplém místě) 10-15 minut stát za občasného promíchání a potom se scedí. Tento postup je v případě čajů nejpoužívanější. U siličných drog je jediným vhodným způsobem (silice prchají s vodní parou, proto nelze používat odvar, ve studené vodě se velmi neochotně rozpouštějí). Nálev lze použít na přípravu většiny čajů, pokud neobsahují tvrdé drogy.

Odvar se připraví přelitím čajové směsi předepsaným množstvím vody, směs se ponechá krátkou dobu v klidu, potom se uvede do varu, přívod tepla se omezí na potřebnou míru tak, aby obsah nádoby byl jen ve velmi mírném varu po dobu 10-15 minut. Potom se výluh nechá asi 15 minut zchladnout a scedí. Tento způsob se používá především u tvrdých drog (kořeny, dřeva, kůry) v případech, kdy neobsahují silici.

Způsob přípravy výluhu je potřeba dodržet přesně podle návodu výrobce; v některých případech je dobré kombinovat způsoby přípravy, např. macerát-nálev, nálev-odvar. Např. při přípravě macerát-nálevu se příslušné množství čajové směsi přelije polovičním množstvím doporučené vody a po scezení macerátu (obsahuje hlavně slizy) se scezená směs léčivých drog přelije v nádobě vřící vodou a připraví se nálev (obsahuje silice, aj. účinné látky). Oba výluhy se spojí a směs se pije.

Čaje se používají i pře léčení nejrůznějších onemocnění trávicího traktu. Jedním z nich jsou žlučníkové potíže. O tom, jak na to, se dočtetezde.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Jazan

Jaké platí zásady při používání čajů v sáčku

Jazan

Jaké platí zásady při používání čaje v sáčku

Jazan

Mám za to, že příprava takto prodávaných čajů má svoje specifika, které však neznám.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

84%
16%
Zatím hlasovalo 64 lidí

Mohlo by vás zajímat

Proč jíst ořechy a v jakém množství?

Mezi tradiční symboly Vánoc patří ořechy. Používají se nejen jako součást cukroví, přírodní dekorace vánočního stolu, ale i jako zdravé mlsání. Mnoho lidí se snaží ořechům vyhýbat kvůli vysokému obsahu tuků, přesto je jejich přínos větší než zápory. Ořechy jsou prospěšné pro zdraví člověka, a neměly by proto chybět ani v běžném jídelníčku.

Zažívací potíže o Vánocích. Pokud už na ně dojde, buďte připraveni!

Zatímco se během roku dokážeme stravovat jakž takž umírněně, o Vánočních svátcích jíme nezdravé jídlo od rána do večera. Kombinace množství cukroví, smažených jídel, chlebíčků a alkoholu nestíhá tělo zpracovávat, z čehož vznikají nejrůznější zažívací potíže, třeba nadýmání, pálení žáhy, zácpa, průjem nebo potíže se žlučníkem.

Krásné Vánoce a pevné zdraví vám přeje Ordinace.cz

Tak opět po roce jsou tady Vánoce - svátky klidu, míru a pohody.

Ostropestřec mariánský - přispívá k ochraně a očistě jater a podporuje trávení

Ostropestřec mariánský je statná bodlákovitá rostlina s červenofialovými květy a tuhými bíle skvrnitými ostnitými listy z jehož semen se získává extrakt silymarin. Silymarin má řadu příznivých účinků, zejména však na správnou funkci jater.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce