Způsob přípravy vodného výluhu z čajové směsi (směsi jednotlivých léčivých drog) se volí podle toho, jaké obsahové látky tato čajová směs obsahuje. V podstatě se používají tři způsoby.
Macerát se připravuje za studena tak, že se čajová směs přelije příslušným množstvím studené vody, v průběhu 3-12 hodin se občas promíchá a potom se scedí. Tento způsob přípravy nalezl uplatnění prakticky jen u slizových drog (kořen proskurníku, květ slézu aj.).
Nálev se připravuje přelitím čajové směsi vřící vodou nejlépe v porcelánové (kameninové, smaltované) nádobě, přikryje pokličkou a ponechá na v uzavřené nádobě (na teplém místě) 10-15 minut stát za občasného promíchání a potom se scedí. Tento postup je v případě čajů nejpoužívanější. U siličných drog je jediným vhodným způsobem (silice prchají s vodní parou, proto nelze používat odvar, ve studené vodě se velmi neochotně rozpouštějí). Nálev lze použít na přípravu většiny čajů, pokud neobsahují tvrdé drogy.
Odvar se připraví přelitím čajové směsi předepsaným množstvím vody, směs se ponechá krátkou dobu v klidu, potom se uvede do varu, přívod tepla se omezí na potřebnou míru tak, aby obsah nádoby byl jen ve velmi mírném varu po dobu 10-15 minut. Potom se výluh nechá asi 15 minut zchladnout a scedí. Tento způsob se používá především u tvrdých drog (kořeny, dřeva, kůry) v případech, kdy neobsahují silici.
Způsob přípravy výluhu je potřeba dodržet přesně podle návodu výrobce; v některých případech je dobré kombinovat způsoby přípravy, např. macerát-nálev, nálev-odvar. Např. při přípravě macerát-nálevu se příslušné množství čajové směsi přelije polovičním množstvím doporučené vody a po scezení macerátu (obsahuje hlavně slizy) se scezená směs léčivých drog přelije v nádobě vřící vodou a připraví se nálev (obsahuje silice, aj. účinné látky). Oba výluhy se spojí a směs se pije.
Čaje se používají i pře léčení nejrůznějších onemocnění trávicího traktu. Jedním z nich jsou žlučníkové potíže. O tom, jak na to, se dočtetezde.
Přidat nový komentář