Člověk parazity nemá rád, ty co sají krev ještě méně a ty co při tom mohou způsobit vážné onemocnění již vůbec ne. Do této skupiny parazitů patří právě klíště.
To, že se při procházce lesem nebo loukou můžete stát hostitelem klíštěte, to nikoho nepřekvapí. Ale nezobnout si neumytou lesní jahodu nebo se bát projít louží uprostřed pole – to by nám možná přišlo přehnaně opatrné. Ale právě tak si lze pořídit také nebezpečnou zoonózu.
Leptospiróza
Příznaky:
Jde o nemoc, kterou vůbec nemusíte poznat. Pokud příznaky jsou, pak mohou připomínat běžnou chřipku. Prozradit ji mohou náhlé bolesti hlavy, třesavka, vysoká horečka. Navíc je ale bezdůvodně špatná nálada, blouznění, zmatenost, někdy se nakažený chová agresivně. Za zhruba pět dní vše ustane a nemoc může zmizet. Při těžké infekci se ale příznaky vrátí a přidávají se bolesti na hrudi, problémy s ledvinami a tuhnutí šíje. V loňském roce jí onemocnělo podle statistik 7 lidí.
Léčba:
Při lehkém průběhu stačí utlumit příznaky. Při těžkém průběhu už jsou zapotřebí antibiotika a nezřídka je nutná hospitalizace. Jestliže je průběh hodně těžký, může zanechat následky v podobě depresí a změn nálad.
Prevence:
Leptospirózu způsobují spirochéty rodu Leptospira, které dokážou přežít ve vodě, vlhké půdě i v mrazu. Ničí je sucho a teplota nad 50 ºC. Nakazit se můžete od volně žijících hlodavců, ježků, ale od psa, který se předtím nakazil také. Nemusíte přitom přijít do styku se zvířetem přímo. Stačí, aby vám do oka cáklo trochu vody z louže, kterou tato zvířata znečistila, manipulovat s bahnem nebo vlhkou půdou. Někdy jsou zdrojem infekce i nakaženými zvířaty znečištěné plody ovoce a zeleniny. Prevence je tedy jasná – pečlivá hygiena.
Tularémie
Příznaky:
Onemocnění se projevuje podle toho, jakou cestou se dostalo do těla. Pokud to bylo přes kůži, pak se kolem místa průniku do kůže vytvoří vřed a zánět. Ten se šíří do lymfatických uzlin, které začnou bolet a hnisat. Jestliže se dostanou bakterie do těla očima, projeví se hnisaným zánětem víček a opět pak zduřením uzlin. Při vdechnutí – například kontaminovaného prachu nebo sena – vzniká zánět plic. Poslední možností je, že jsme snědli potraviny, které byly nakažené – pak může dojít k zánětu uzlin pod čelistí, projevující se jako angína. Bakterie mohou také vyvolat problémy se střevy – bolesti břicha, průjem a zvětšení sleziny.
Léčba:
Podáním antibiotik.
Prevence:
Tularémii přenášejí zajíci a hlodavci, ale i další volně žijící zvířata. Na přenosu těchto bakterií se podílejí i klíšťata. Nakažená zvířata se poznají podle malátnosti, ztráty plachosti. Rozhodně byste neměli sahat ani jinak manipulovat s uhynulými zvířaty, neměli byste pít vodu z přírodních zdrojů, a pokud patříte mezi lovce, pak dávat pozor při stahování zajíců. Nakazit se ale lze i tím, že se budete pohybovat ve stohu slámy, kde bývají i nakažení hlodavci. Ročně dostane v republice tularémii asi sto lidí.
Vše o klíšťové encefalitidě se dočtete zde. Podrobnosti o borelióze najdete v tomto článku.
Přidat nový komentář