Sekundární prevencí nazýváme soubor prenatálních vyšetření, jejíž cílem je zjistit, zda se plod vyvíjí správně. Tato informace je důležití jak pro rodiče, tak i pro lékaře, kteří se budou po porodu o dítě starat.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Toxoplazmóza
Jde o nemoc, která probíhá u koček bez viditelných příznaků, většinou ve věku do jednoho roku. Nemoc trvá asi dva týdny, během kterých jsou v kočičích exkrementech oocysty - jedno z vývojových stádií parazita, který je původcem choroby. Oocysty pak přežívají v půdě, trávě nebo písku, a pokud se vám ocitnou na rukách, může dojít k nákaze.
Příznaky:
Může jít o příznaky, které připomínají chřipku, občas zduří uzliny na krku. Vzácně může dojít k postižení očí, zánětu mozku - to ale jen pro lidí, kteří mají velmi oslabenou imunitu. Pokud by se nakazila těhotná žena, může to být příčinou předčasného porodu, potratu, ale i úmrtí plodu. Dítě se může narodit slepé, hluché nebo s epilepsií. Největším problémem je onemocnět v prvním trimestru těhotenství.
Prevence:
Čistě panelákové kočky, které nechodí ven ani nepojídají syrové maso či vnitřnosti, by měly být bezpečné. Protože se nákaza šíří přes kočičí trus, je vždy lepší s ním zacházet co nejopatrněji, nejlépe v rukavicích. Opatrní bychom měli být i na zahradě kam chodí kočky. Pozor, oocysty mohou přežít venku až rok! Zvlášť v těhotenství tedy pracujte s hlínou v rukavicích. Podle statistiky www.uzis.cz je ročně nahlášeno asi 220 případů tohoto onemocnění.
Léčba:
Na vážnější případy se používají antibiotika, v ostatních případech se léčí jen příznaky.
Další podrobnosti o toxoplazmóze se dočtete zde.
Škrkavky
Většina psů je má od narození, kočky se mohou nakazit od ulovených myší. Velmi často se nakazí děti – stačí olíznout nemyté prsty, strčit do pusy hlínu nebo písek, ve kterém vajíčka škrkavek jsou. Podle odhadu je až třetina dětských hřišť zamořena škrkavkami. Někdy se lze nakazit i prostřednictvím špatně umytého ovoce nebo zeleniny.
Příznaky:
Ve střevech se z vajíček vylíhnou larvy škrkavek, které pronikají do cév, jater a dalších orgánů. V našem těle mohou žít i několik let bez příznaků. Někdy se projeví zvracením, nechutenstvím, průjmem, bolestmi břicha a teplotami. Příznakem mohou být i bolesti svalů, kloubů, vyrážky a rozostřené vidění.
Prevence:
Hygiena, důkladné mytí ovoce a zeleniny.
Léčba:
Poté, co se odhalí krevními testy, léčí se antiparazitálními přípravky.
Vedle škrkavek můžete být nakaženi měchovcem psím – většinou když se procházíme bosýma nohama v písku nebo na pláži. Můžeme se stát také hostitelem tasemnice psí – k přenosu může dojít, pokud si necháme psem či kočkou olizovat obličej. Projeví se bolestí břicha, zvracením a průjem, ve stolici najdete vajíčka. V lidském těle může tasemnice tvořit velké útvary, které je často zapotřebí odstranit operativně.
Vzteklina
Jde o smrtelné onemocnění, které se na člověka přenese hlavně slinami zvířat – nejčastěji jsou to lišky, netopýři, psi a kočky. Vzteklina napadá centrální nervový systém.
Příznaky:
Inkubační doba vztekliny je šest až deset týdnů, podle vnímavosti jedince, místě pokousání, kmeni viru i jeho množství v těle. Projevuje se bolestí hlavy a svalstva, úzkostí a zmateností, halucinacemi. Později přichází agresivita a zuřivost. Nakaženého prozradí i strach z vody způsobený ochrnutím polykacích svalů. Lidé mohou i víc slinit a trpět nespavostí.
Léčba:
Bez včasného podání léku je vzteklina smrtelným onemocněním.
Prevence:
Prevencí je očkování lidí, kteří přicházejí do styku s volně se pohybujícími zvířaty. Vhodné je i pro cestovatele, kteří se budou pohybovat ve volné přírodě v zemích, kde je vzteklina aktuální. Podle statistik Státní veterinární zprávy je ale už od roku 2002 naše území "vztekliny prosté".
Jestli si nejste jisti, jak byste postupovali při kousnutí psem, tak si přečtete tento článek.
Přidat nový komentář