Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-skladu/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-skladu

Změny ve zdravotní péči od září 2015

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 7088x )

Jaké změny týkající se zdravotní péče přináší pro pojištěnce novela zákona o veřejném zdravotním pojištění?

shutterstock.com

1. Změna pojišťovny ve dvou termínech

Zatímco do 1. září bylo možné změnit pojišťovnu jen k jednomu datu, kdy se žádost o přehlášení podávala do konce června a k přeregistraci pak reálně došlo 1. ledna, nyní mají pojištěnci možnost změny ve dvou termínech. Díky tomu se také zkracuje doba, která uplyne od podání žádosti do skutečné změny pojišťovny. Lidé tak mohou podat přihlášku k jiné pojišťovně nejpozději tři měsíce před požadovaným dnem změny – tedy od 1. ledna do 31. března pro přeregistraci k 1. červenci a od 1. července do 30. září ke změně k 1. lednu následujícího roku. Ve druhém a čtvrtém čtvrtletí kalendářního roku přihlášku k jiné zdravotní pojišťovně podat nelze. Možná pak není ani změna více než jednou za rok – kdo si tedy již změnil pojišťovnu k poslednímu červnu, další změna v lednu mu nebude umožněna.

Bez tohoto omezení je možno přehlásit děti. Dnem narození se dítě stane pojištěncem pojišťovny své matky nebo nově otce, pokud matka není účastníkem systému veřejného zdravotního pojištění. Přehlásit ho zákonný zástupce může po přidělení rodného čísla dítěti, a to k 1. dni kalendářního pololetí.

2. Očkování proti pneumokokům pro seniory zdarma

Lidé nad 65 mají nově zdarma nárok nejen na očkování proti chřipce, ale také proti pneumokokovi. Obě vakcíny lze podat současně. Invazivní typy pneumokoka přitom mohou způsobit například zápal plic, otravu krve nebo zánět mozkových blan. Nejvíce ohrožují malé děti a starší lidi nad 65 let.

Pneumokokové infekce se v současnosti se dostávají do popředí. Důvodem je to, že se enormně zvyšuje rezistence na běžně používaná antibiotika, takže se výrazně zhoršuje léčba komplikací. Jde nejen o záněty plic, které jsou u seniorů relativně časté, ale i záněty mozkových blan či celková sepse. Význam očkování je nejprospěšnější pro populaci nad 50 let a zejména nad 65 let. U každého čtvrtého pacienta nad 65 let má totiž pneumokokové onemocnění smrtelný průběh. Přitom proočkovanost seniorů je v případě pneumokoků ještě mnohem tristnější než u chřipky – vakcinováno jich je méně než procento.

V roce 2013 invazivní pneumokokovou infekcí onemocnělo 180 lidí nad 65 let, 40 z nich na následky zemřelo.

3. Úhrada IVF do nižšího věku

V nové podobě zákona o zdravotním pojištění byla zpřesněna úprava pro úhradu služeb poskytnutých v souvislosti s umělým oplodněním, resp. věkový limit pro mimotělní oplodnění hrazené z veřejného zdravotního pojištění. V původním znění zákona byla uvedena horní věková hranice "do 39 let". S účinností novely zákona od 1. 9. 2015 se hradí zdravotní služby poskytnuté na základě doporučení registrujícího gynekologa v souvislosti s umělým oplodněním, jde-li o formu mimotělního oplodnění (in vitro fertilizace), a to ženám s oboustrannou neprůchodností vejcovodů ve věku od 18 let do dne dosažení 39. roku věku, ostatním ženám pak ve věku od 22 let do dne dosažení 39. roku věku. Limitem tedy je věk 38 let a 364 dní. Úhrada je možná nadále nejvíce 3x za život, nebo bylo-li v prvních dvou případech přeneseno do pohlavních orgánů ženy nejvýše jedno lidské embryo vzniklé oplodněním vajíčka spermií mimo tělo ženy, 4x za život.

4. Vakcinace proti papilomavirům dvěma dávkami

Očkování proti HPV už má i podle zákona probíhat dvěma dávkami. I když to odpovídá dosavadní praxi, dosud byly v zákoně uvedeny tři dávky. Jinak se nic nemění, pojišťovna tedy hradí očkování v ekonomicky nejméně náročné variantě u dívek od dovršení 13. do dovršení 14. roku věku. Dívky/ženy v jiném věku a chlapci/muži toto očkování hrazeno z veřejného zdravotního pojištění nemají.

5. Protonová terapie

Novela se zabývala také možností indikace protonové terapie. Nově tak je protonová radioterapie v Seznamu zdravotních výkonů z veřejného zdravotního pojištění nehrazených nebo hrazených jen za určitých podmínek uvedena s tím, jde o zdravotní výkon plně hrazený zdravotní pojišťovnou jen za určitých podmínek a po schválení revizním lékařem. Podmínkou je, že výkon byl proveden na základě indikace odborníků z některého z komplexních onkologických center.

Ve Sněmovně i v Senátu byly projednávány i pozměňovací návrhy k zákonu, které by umožnily pacientům připlácet si legálně za lepší zdravotnické prostředky, například klouby nebo nitrooční čočky. Nenašly ale dostatečnou podporu a do novely zákona se nedostaly.

Přečtěte si také

Příspěvky zdravotních pojišťoven na bezlepkovou dietu 2015

Jak je to s placením za očkování?

Češi se naučili očkovat proti klíšťové encefalitidě

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

84%
16%
Zatím hlasovalo 32 lidí

Mohlo by vás zajímat

Podzimní splíny útočí. Jak na ně vyzrát a kdy je potřeba odborná pomoc?

Zkracující se dny, úbytek slunce i chladnější počasí – to vše může na podzim ovlivňovat naši náladu. Někdy se objeví splín, který dokáže spravit procházka na čerstvém vzduchu nebo den volna strávený s rodinou. Jindy však některé z nás postihne takzvaná sezónní afektivní porucha, která může mít následky mnohem závažnější. Jedná se o typ deprese, který je však někdy kvůli své krátkodobější povaze podceňován.

Domácí testy jako pomocník při potížích. Jak a co lze testovat?

Když se řekne domácí test, většina z nás si vybaví ten těhotenský. Diagnostické metody jdou ale rychle dopředu a dnes už v domácích podmínkách zvládnete i testy, které dřív dělaly jen specializované laboratoře. Přestože je míra přesnosti u domácích testů vysoká, v případě pochybností se poraďte s lékařem.

Ošetřovné - na co máte jako zaměstnanci nárok

Někdy lze péči o nemocné potomky skloubit s prací na home office. Mnoho lidí ale tuto možnost nemá nebo péče o blízké vyžaduje plné nasazení. Pak přichází na řadu ošetřovné (OČR) – dávka, která částečně nahradí příjem během péče o nemocné.

Přípravky vhodné na zvlhčení očí po operaci

Jaké kapky na zvlhčení a dohojení jsou vhodné po prodělané operaci oka?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce