Jaká jsou práva pacieta? Jsou vaše zkušenosti s jejich dodržováním dobré nebo špatné? Zapojte se do diskuse!
Změny výše vyměřovacích základů a plateb zdravotního pojištění se od 1. 1. 2017 týkají všech skupin plátců pojistného, tedy osob samostatně výdělečně činných, osob bez zdanitelných příjmů, zaměstnavatelů i státu. Zvýšení průměrné mzdy znamená zvýšení minimálního pojistného OSVČ, a to z 1 823 Kč na 1 906 Kč. Změna minimální mzdy přináší navýšení pojistného OBZP a minimálního pojistného zaměstnanců z 1 337 Kč na 1 485 Kč. A mění se i vyměřovací základ pro platby pojistného státem; ty se zvyšují z 870 Kč na 920 Kč měsíčně.
Podnikatelé musí po celý rok 2017 na zálohách odvádět částku 1 906 Kč, jsou-li povinni dodržet minimální vyměřovací základ. Zvýšení se týká jak těch, kdo platí podle svého loňského přehledu OSVČ částku minimálních záloh ve výši 1 823 Kč, tak i těch, kdo platí svoji vypočtenou zálohu nižší než 1 906 Kč. Pro OSVČ je totiž vyměřovacím základem 50 % příjmu ze samostatné činnosti po odpočtu výdajů v daném roce, ale minimálním vyměřovacím základem je dvanáctinásobek 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství. Je-li průměrná mzda pro rok 2017 stanovena na 28 232 Kč, je měsíčním vyměřovacím základem částka ve výši 14 116 Kč (= 50 %) a pro všechny měsíce roku 2017 je minimální záloha na pojistné 1 906 Kč (= 13,5 % z vyměřovacího základu).
Čtěte také: Postup podání stížností na poskytnutí zdravotní péče
Změnit výši své platby budou muset i všichni pojištěnci evidovaní jako osoby bez zdanitelných příjmů. U nich je vyměřovacím základem stanovená minimální mzda, takže její zvýšení znamená i zvýšení pojistného OBZP. Jestliže minimální mzda od 1. 1. 2017 činí 11 000 Kč místo dosavadních 9 900 Kč, je pojistné 1 485 Kč místo dosavadních 1 337 Kč měsíčně.
U zaměstnanců, resp. zaměstnavatelů se projeví zvýšení minimální mzdy zejména při provádění doplatků do minima u zaměstnanců, u nichž je vyměřovací základ nižší než minimální mzda (a nejedná se o zaměstnance, u nichž minimální vyměřovací základ není stanoven). Vyměřovacím základem zaměstnance je sice úhrn jeho příjmů ze závislé činnosti podle zákona o daních z příjmů, s výjimkou nezapočitatelných příjmů dle zákona o veřejném zdravotním pojištění, ale minimálním vyměřovacím základem je stanovená minimální mzda.
Čtěte také: Hrazení inkontinenčních pomůcek pojišťovnou - jak na to?
Platby ve výši nového minima musí být odvedeny poprvé už za měsíc leden 2017. OSVČ a OBZP mají jako datum splatnosti vždy osmého následujícího měsíce. Pojistné za zaměstnance se platí za jednotlivé kalendářní měsíce a je splatné od 1. do 20. dne následujícího kalendářního měsíce. A pozor, za den platby pojistného se ve všech případech považuje den, kdy došlo k připsání částky na účet zdravotní pojišťovny.