S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...
Chirurgickou léčbu obezity provádí v České republice zhruba desítka pracovišť. Bandáž žaludku, která se provádí laparoskopicky , zmenší žaludek a ten pak může přijímat jen malé množství potravy. Bandáž je vlastně taková voperovaná manžeta, kterou se obepne a následně stáhne žaludek. Tím se rozdělí na dvě části ve tvaru přesýpacích hodin. Nad bandáží zbude poměrně malá část žaludku o objemu zhruba 25 ml. Manžeta je zjednodušeně řečeno „nafukovací“ a je opatřena hadičkou, zakončenou malou komůrkou, která se voperuje do podkoží. Výhodné je, že při pooperačních kontrolách chirurg posoudí, jak moc potrava žaludkem prochází a jak se daří v důsledku toho snižovat hmotnost . V případě potřeby lze manžetu „dofouknout“ čili utáhnout, nebo „vyfouknout“, a tedy povolit.
Pacient se může po operaci poměrně rychle vrátit do normálního života , několik týdnů musí jíst nejdříve mixovanou a pak na drobné kousky nakrájenou potravu. Kromě příliš kalorických tekutin jako je například šlehačka, ale nakonec může jíst cokoli. Vždy ale v malém množství, jinak hrozí, že „manžetu“ zjednodušeně řečeno svou nenasytností „přejí“ a roztáhne. To se stává asi ve třech procentech případů.