Zrušení plošného očkování proti tuberkulóze, to je nejvýznamnější poslední změna v očkovacím kalendáři. Díky tomu je možné v prvních týdnech života očkovat děti povinnými i doporučovanými vakcínami o několik týdnů dříve. Urychlí se tak ochrana dětí proti nebezpečným infekcím včetně černého kašle. Jeho výskyt u nás v posledních letech vzrostl až na tisíc případů ročně a pro malé děti je velmi nebezpečný.
Od konce roku 2010 platí nový očkovací kalendář. Chybí v něm povinné očkování proti tuberkulóze (TBC) – bylo zrušeno po dlouhých odborných diskuzích. Výskyt tohoto onemocnění u nás patří dlouhodobě mezi nejnižší v Evropě. "Zrušení plošného očkování proti TBC u novorozenců je krok správným směrem, epidemiologická situace u nás je příznivá a podobná zemím Evropské unie, které také očkování zrušily, anebo očkují jen rizikové skupiny dětí," říká Doc. MUDr. Ivan Novák, CSc., praktický lékař pro děti a dorost.
Zrušení plošného očkování novorozenců proti tuberkulóze s sebou nese jednu výhodu: povinná i doporučovaná očkování je možné provádět v dřívějším termínu. Rodiče malých dětí si na tuto změnu rychle zvykli a v prvních týdnech života nechávají děti očkovat i nepovinnými vakcínami. "Pokud to mohu z vlastních zkušeností posoudit, tak až na naprosté výjimky rodiče možnost očkovat děti již v prvních týdnech života proti pneumokokům a rotavirům vítají a mají o ně zájem. Např. proti rotavirům je očkováno 75 % dětí," upřesňuje Doc. Novák.
Očkování hexavakcínou již v 9. týdnu
Očkovat hexavakcínou je nyní možné již v 9. týdnu života dítěte. Je to důležité hlavně kvůli co nejčasnější ochraně proti černému kašli. Jeho výskyt v posledních letech v Česku roste. U dětí ve školním věku nebo dospělých bývá průběh černého kašle mírný, pro novorozence a kojence může mít fatální následky. Černý kašel je vysoce nakažlivý a miminka se nejčastěji nakazí od svých nejbližších.
Podrobnosti o černém kašli včetně tipu, jak malé dítě chránit před infekcí černým kašlem už od narození, čtěte zde.
Kromě černého kašle chrání hexavakcína děti také proti záškrtu, tetanu, žloutence typu B, dětské obrně a infekcím způsobeným bakterií Haemophilus influenzae typu b.
První týdny života se očkuje i proti pneumokokům nebo rotavirům
Zrušení plošného očkování proti tuberkulóze znamená i možnost dřívějšího očkování proti pneumokokovým infekcím, které u dětí způsobují řadu onemocnění, nejčastěji záněty středního ucha. Toto očkování je nepovinné, ale od 1. ledna 2010 je hrazeno ze zdravotního pojištění. Očkovat lze také od 9. týdne.
Ještě dříve se v případě zájmu zahajuje očkování proti rotavirům – již od 6. týdne věku dítěte. Očkování proti rotavirovým onemocněním zatím není hrazeno ze zdravotního pojištění. Patří však mezi doporučená očkování, protože se ukazuje, že se s rotaviry setká téměř každé malé dítě. Toto onemocnění je provázeno intenzivními průjmy, obvykle spojenými se zvracením, a někdy může vést až k dehydrataci. Očkovací látka se podává ústy bez nutnosti vpichu, což je pro děti šetrné. Poslední dávka (2. nebo 3. podle toho, o jakou vakcínu se jedná) by měla být podána do věku šesti měsíců.
Další povinná a nepovinná očkování najdete v tomto textu.
Inzerce
Přidat nový komentář