Pojmu "žloutenka" se běžně používá ve dvojím významu: jednak správně pro příznak, spočívající ve žluté barvě kůže a sliznic (latinsky ikterus) v důsledku ukládání žlučového barviva, jednak nesprávně pro jednu z příčin žloutenky, virovou hepatitidu ("infekční žloutenka"). Zde se budeme věnovat prvnímu případu.
Žloutenka typu A
Hepatitida obecně je zánět jater, nejčastěji bývá způsobena virovými původci. Virová hepatitida A neboli žloutenka typu A bývá označována také jako nemoc špinavých rukou. Záludnost tohoto onemocnění spočívá především v jeho snadném přenosu. Cesta přenosu je přímým kontaktem s infikovanou osobou, dále kontaminovanou vodou, ledem v nápojích, zeleninou, ovocem a syrovými mořskými plody, zvláště mušlemi, špatně tepelně zpracovaným masem i dotekem s kontaminovanými předměty.
Příznaky žloutenky typu A
Onemocnění žloutenkou je zákeřné v tom, že infikovaný člověk nemusí mít celé týdny žádné příznaky nemoci, přesto však dochází k vylučování původce infekce. Virus se pak šíří nepozorovaně v populaci na další osoby. V počátcích může choroba připomínat běžné chřipkové onemocnění – schvácenost, zvýšená teplota, nechutenství, zvýšená potivost, bolesti kloubů a svalů. Mohou se připojit i problémy se zažíváním jako je zvracení nebo plynatost. Toto období netrvá většinou déle než jeden týden.
V další, akutní fázi nemoci dochází ke zhoršení potíží a typickým projevům: zežloutnutí kůže a očí, ztmavnutí moči, vylučování světlé stolice a extrémní únavě.
Léčba žloutenky typu A
Vysloví-li lékař po zevrubné prohlídce podezření na infekční hepatitidu, provede základní vyšetření krve a moče. Z těchto vyšetření je možné zjistit míru poškození jater i příčinu infekce. Pokud se potvrdí nebo nevyloučí podezření na hepatitidu typu A, je nutná izolace na infekční oddělení. Důvodem této přísné izolace je ochrana ostatních osob - tzv. karanténní opatření. V místě, kde došlo k pravděpodobné nákaze je zaveden zvýšený zdravotní dozor.
Léčba hepatitidy na infekčním oddělení spočívá v klidovém režimu a dietních opatřeních, která mají zmenšit zátěž na postiženou jaterní tkáň. Dieta spočívá v omezení tuků a dostatku bílkovin a cukrů. Pokud příznaky nemoci vymizí a upraví se výsledky krevních testů – jaterní funkce a aktivita infekce – budete z infekčního oddělení propuštěni. Po propuštění pak ještě asi půl roku až rok dodržujete dietu s vyloučením přepalovaných tuků a alkoholu.
Ochrana a prevence
Preventivní opatření zahrnují dodržování osobní hygieny a hygienických zásad. Důraz musí být kladem na konzumaci nezávadné pitné vody a potravin. Nezastupitelnou preventivní roli hraje očkování proti žloutence typu A, které je doporučeno všem osobám, nejen cestovatelům.
Očkování proti žloutence typu A
Očkování proti žloutence typu A není součástí pravidelného očkování. O cenách jednotlivých vakcín se informujte u svého praktického lékaře nebo ve specializovaném očkovacím centru. Většina zdravotních pojišťoven na očkování přispívá. Ověřte si aktuální výši příspěvku ve své zdravotní pojišťovně.
VZP
Zatímco VZP doposud nabízela všem klientům na očkování příspěvek až 500 Kč, nově ho dětem ve věku od 2 do 4 let zaplatí celé. Nový speciální očkovací program proti žloutence typu A, který odstartuje od 1. srpna a potrvá do 30. listopadu, umožní prvním 10 tisícům zájemců získat příspěvek až 1 000 korun na očkování dětí, kterým už byly dva roky a ještě neměly 4. narozeniny. To by mělo stačit jak na nákup vakcíny, tak na její aplikaci. Příspěvek se vztahuje na očkovací látku HAVRIX 720 Junior monodose.
Vojenská zdravotní pojišťovna
Příspěvek do výše až 450 Kč, zahrnující prokázané výdaje na nákup očkovací látky a její aplikaci lékařem.
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna
Příspěvek až 500 Kč dle podmínek preventivních programů.
Oborová zdravotní pojišťovna
Příspěvek na očkování je možno čerpat v rámci bonusového programu VITAKONTO.
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR
Pojištěnec může čerpat příspěvek až do výše 600 Kč. K čerpání tohoto programu je nutné zřídit Kartu života.
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda
Příspěvek do výše 1000 Kč, podmínkou je ukončení očkovacího schématu v roce 2015.
Revírní bratrská pokladna
Poskytuje příspěvek do výše 1000 Kč, dle podmínek balíčku prevence.
Ověřte si aktuální výši příspěvku ve své zdravotní pojišťovně.
Přečtěte si také
Co se děje v těle, když se infikuje HPV virem?
Můžeme se zdravou stravou vyvarovat střevních zánětů?