Pojmu "žloutenka" se běžně používá ve dvojím významu: jednak správně pro příznak, spočívající ve žluté barvě kůže a sliznic (latinsky ikterus) v důsledku ukládání žlučového barviva, jednak nesprávně pro jednu z příčin žloutenky, virovou hepatitidu ("infekční žloutenka"). Zde se budeme věnovat prvnímu případu.
Viry způsobující žloutenku typu A, B i C se vyskytují celosvětově. Každý typ onemocnění je však různý: liší se od sebe způsobem přenosu virů, příznaky, průběhem i následky. V některých případech může mít infekční žloutenka mírný, až bezpříznakový průběh, v jiných může být toto onemocnění smrtelné.
V České republice je nejrozšířenější žloutenka typu C a A. Zatímco proti typu A a B se lze chránit očkováním, proti ostatním typům C, D, E, F a G tato ochrana zatím přímo neexistuje.
Již popáté si 28. července připomínáme Světový den boje proti infekčním žloutenkám, který vyhlašuje Světová zdravotnická organizace, ale vznikl jako iniciativa pacientů. Letošním mottem je slogan „Žloutenka je blíž, než si myslíte“.
Podrobnosti o žloutence - příznacích, léčbě i prevenci - najdete i v mnoha článcích na Ordinace.cz. Můžete Světový den boje proti žloutence oslavit tím, že si přečtete některý z těchto článků:
Žloutenka se může schovat pod prstýnkem
Jana (40): po žloutence mám zřejmě i rakovinu jater
Rakovina jater zabije 70 procent nemocných
Napište nám o scých zkušenostech se žloutenkou do diskuse nebo posílat na mail [email protected].
Přidat nový komentář