Pokud dorazíte do nemocnice se zlomeninou, nemusíte skončit jen s klasickou sádrou. Lékaři v posledních letech častěji volí operace, ale mohou sáhnout i po modernějších materiálech, sádru pak nahradí třeba pryskyřice. O nových trendech v traumatologii jsme si povídali s MUDr. Jaroslavem Pilným z ortopedického oddělení Krajské nemocnice Pardubice.
Je za poslední léta něco převratného v léčbě zlomenin? Mluvilo se o možnosti kosti "lepit".
"V současné době je rozhodně aktivnější přístup k ošetření zlomenin. Pokud jsou tedy kosti posunuty nebo roztříštěny na víc kousků a jejich postavení by sádra "neudržela", přistupujeme k operaci. Také se výražně zpřísnila kritéria na postavení zlomeniny. Dřív se drobný posun toleroval, ale v současné době již nikoli. Zjistilo se totiž, že i drobná výchylka může být příčinou vzniku artrózy kloubů v blízkosti zlomeniny.
Změnou je i to, že některé typy zlomenin automaticky znamenají operaci – třeba zlomeniny horního konce kosti stehenní, těla kosti stehenní, zlomeniny bérce, pažní kosti a kostí předloktí. Při jejich léčení by pacient musel zůstat dlouhodobě upoután na lůžko a to by mohlo ohrozit jeho zdraví – třeba vznikem proleženin nebo zápalem plic.
Pokud jde o zlomeniny pažní kosti a předloktí, snažíme se současně řešit poškození kosti i vazů, ke kterému při tom dochází. Umíme také napravit defekty – případné dutiny v kosti můžeme vyplnit kostí od pacienta samého, nebo z kostní banky. Náhrada jinými tkáněmi je možná, ale v případě komplikací (infektu), mohou být velké problémy."
V jakých případech se lze vyhnout sádře?
"V případě, že se operuje, není často nutná sádrová fixace. Pokud ano, pak na výrazně kratší dobu. Vždy hodně záleží na kvalitě kosti. Bohužel i po sešití vazů je třeba fixace - ať už sádrou nebo ortézou. Právě ortézy jsou další možností fixace. Vždy však záleží na typu poranění a způsobu terapie. Důležitá je i spolupráce pacienta a lékařem."
Doznala i tato klasická metoda nějakých zásadních změn?
"Místo klasické sádry je možní použít i některé umělohmotné materiály (tvrzené pryskyřice), které mohou v některých případech nahradit klasickou sádru. Jsou lehčí, ale někdy je hůře modelovatelné."
Které zlomeniny se hojí nejhůř a proč?
"Vždy se hojí hůře zlomeniny, které vznikly větším násilím, kde není jen jedna linie zlomu, ale několik drobných fragmentů. U těchto zlomenin jsou často zhmožděné měkké tkáně, svaly a kůže. Kost i okolní struktury jsou kvůli tomu hůř prokrveny a hůře se také hojí. Pokud je poškozena kůže, mluvíme o zlomenině otevřené a hrozí riziko infektu, což také zhoršuje hojení."
Jakou dělají pacienti základní chybu při první pomoci při zlomenině.
"Nejdůležitější chybou je že dávají pacientovi po úraze napít nebo dokonce najíst. Pacient nemůže být po přivezení do nemocnice urgentně operován a musí se čekat, až vylační."
Pokud si nejste jisti, zda umíte ošetřit zlomeninu, dočtete se to v této dobré radě.
Starší lidé mají horší následky úrazů i zlomenim - proč, to se dočtete zde.
Přidat nový komentář