Poranění elektrickým proudem je častým typem poranění, se kterým se můžeme setkat i na ulici, doma, kdekoliv ve městě, v práci, ale i v přírodě. Poškození se projeví různým stupněm bezvědomí, křečemi, hluchotou, slepotou, poruchami hybnosti nebo čití.
Zlomeniny klíční kosti vznikají při pádu na ramenní kloub, kdy se síla přenáší v její dlouhé ose. Typické jsou v cyklistice, motoristických sportech, nebo hokeji. Zlomeniny klíční kosti můžeme podle lokalizace rozdělit na zlomeninu vnitřní, střední a zevní třetinu. Nejčastěji ke zlomenině dochází ve střední části, kde je klíční kost esovitě prohnutá. Po úraze vzniká otok a hematom nad klíční kostí, je bolestivý pohyb v ramenním kloubu. V místě zlomeniny bývá patrná deformita. Občas je zároveň mravenčení prstů poraněné horní končetiny. Při ošetření je třeba vyloučit poranění cév procházejících pod klíční kostí.
Čtěte také: Denzitometrie - vyšetření kvality kostí
Příčiny vzniku zlomené klíční kosti
Zlomeniny klíční kosti obvykle vznikají nepřímým a nekontrolovatelným pádem na rameno. Toto zranění, jak už bylo výše zmíněno, je časté u sportu, například u hokeje, u fotbalu, u florbalu či u cyklistiky. Klíční kost se láme povětšinou ve svém středu tam, kde je esovité prohnutí této kosti.
Méně častým důvodem je náraz přímo na klíční kost. U novorozenců se může kost zlomit při průchodu porodními cestami. Zde však dochází ke zhojení v průběhu několika dní tzv. svalkem a není nutná žádná speciální léčba.
Příznaky zlomené klíční kosti
Typickým příznakem je bolestivost v oblasti klíční kosti (na přední straně mezi krkem a ramenem). Místo je také oteklé a může se objevit i krevní výron. Pohyb v ramenním kloubu je při této zlomenině omezený a velmi bolestivý. Rameno může být pokleslé, což je vidět již na první pohled. Při pohmatu můžete zjistit i deformitu klíční kosti. Vyvinete-li na kost tlak, může bolestivě přeskakovat. Někdy může být poškozena i kůže nad fragmenty zlomeniny.
Vážnou komplikací může být narušení cév a nervů zásobujících příslušnou horní končetinu. Tento stav se projeví brněním dané končetiny, poruchami citlivosti a hybnosti, případně jejím ochladnutím a oslabením nebo vymizením pulsu.
První pomoc spočívá v uložení předloktí postižené strany do šátkového obvazua transportu na chirurgii.
Diagnostika zlomené klíční kosti
Diagnózu většinou určuje chirurg nebo traumatolog na základě pacientových obtíží a fyzikálního vyšetření. Diagnóza je potvrzena rentgenovým vyšetřením, u rozsáhlejšího poranění a komplikací může být nutné provedení CT vyšetření. Při vyšetření je vždy třeba zhodnotit, zda nedošlo k útlaku cév, které po klíční kosti probíhají, což se projeví vymizením pulsací na stejnostranné horní končetině.
Čtěte také: Osteopenie
Léčba zlomené klíční kosti
Konzervativní léčba
Většinou postačí imobilizace (znehybnění) ramene a horní končetiny Gilchristovým závěsem nebo fixace klavikulární „delbet“ ortézou. Doba imobilizace záleží na konkrétním případu a rozhodnutí ošetřujícího lékaře. Po dobu léčby se podávají léky proti bolesti dle potřeby pacienta. Komplikovanější zlomeniny se řeší chirurgickým zákrokem, obzvláště pokud jde o otevřenou zlomeninu, nebo pokud se konce zlomené kosti od sebe příliš odchýlí.
Nedostatečnou fixací může dojít ke vzniku pakloubu (nesrůstu), který je takřka vždy nutné řešit operací. Při operaci se využívá dlah a šroubů, popř. drátů.
Operační léčba
O nutnosti operační léčby rozhoduje lékař. Operují se hlavně zlomeniny otevřené a dislokované, to znamenná, že úlomky nejsou v kontaktu. Operační léčba je nutná i v případě, kdy jsou poškozeny cévy nebo nervy a v případě netolerance konzervativní léčby.
Při operaci se využívá dlah a šroubů, popř. drátů.
Délka léčby je obvykle kolem 6 – 10 týdnů. Rychleji je poranění zhojeno u pacientů v dětském věku, naopak délka léčby se prodlužuje u starších lidí či v případě dalších komplikací.
Prevence zlomeniny klíční kosti
Zde je zejména na místě snaha o předcházení úrazům a opatrnost při sportu. Zejména u dětí nastavte jasná pravidla, jak se při sportu chovat, aby nedocházelo ke zbytečným poraněním, dbejte na použití ochranných pomůcek. V pozdějším věku je vhodné zaměřit se na prevenci a léčbu osteoporózy, která může vážně zkomplikovat proces hojení zlomenin.
Čtěte také: Osteoporóza je choroba dětství, která se projeví ve stáří.