Zasažení bleskem jako typ poranění elektrickým proudem je odlišné od úrazu běžným elektrickým proudem. Může být přímý, nebo zprostředkovaný přes jiné vodiče, déšť, vlhkou půdu atd.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Kosti mají naštěstí úžasnou schopnost regenerace, zejména pokud jim v procesu hojení pomůžete. Neustále v nich probíhá proces odbourávání a novotvorby kostní tkáně. Při zlomenině tak tělo doslova mobilizuje své síly a kost se během pár týdnů zcela zacelí. Jak tělu pomoci, abyste byli co nejdříve zase fit a mohli si užívat i obyčejné chůze?
Jak si urychlit hojení zlomenin? Berte a jezte vápník
Základním stavebním prvkem kostí je vápník. Pokud chcete proces urychlit, součástí léčby by měla být i vyvážená strava a dostatečný příjem vápníku odpovídající věku. Nejvyšší obsah vápníku je v tvrdých sýrech typu ementál nebo parmezán, vysoká v ořeších nebo máku a relativně nízká v zelenině. U potravin ale sledujte i jeho vstřebatelnost, rsp. jestli si tělo vůbec z dané potraviny vápník vytáhne a kolik.
Vápník se sám nezabuduje. Potřebujete i K2 a D3
Vápník je pro tvorbu kostí nezbytný. Bez podpory vitaminu K2 a D3 je vám ale jeho příjem (byť dostatečný) k ničemu, a dokonce si můžete ublížit.
„Vitamin D3 má schopnost zvýšit vstřebávání vápníku střevem tím, že vytváří aktivní protein, který vápník váže. Při nedostatku vitaminu D3 se vstřebá pouze 10-15 % vápníku,“ popisuje prof. MUDr. Petr Broulík, DrSc., ze 3. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. I přes to, že přijímáte vápník třeba z mléčných výrobků nebi z doplňků stravy, bez “déčka” se toho moc nevstřebá.
Druhý nezbytný vitamin, vitamin K2, zase směřuje vápník tam kam patří, přímo do kostí a zubů. Jak vysvětluje primářka MUDr. Jana Čepová, PhD. z Ústavu lékařské chemie a klinické biochemie 2. LF a FN v Motole:
„Vitamin K2 působí na bílkovinu potřebnou pro novotvorbu kostní tkáně a také na zvýšení procesu vzniku nové kostní tkáně. Zároveň se tento vitamin podílí na kostní novotvorbě zpomalením činnosti osteoklastů – čili buněk odbourávajících kostní hmotu.“ Zjednodušeně řečeno: vitamin K2 svým působením zlepšuje přestavbu kostní tkáně tak, že podporuje její tvorbu a tlumí její odbourávání.
Bez vitaminu D3 se vápník nevstřebá a bez vitaminu K2 se tam, kam nemá – do měkkých tkání a do cév. Zde způsobuje takzvanou kalcifikaci cév, která může vést k infarktu myokardu.
Déčka máme všichni málo
Mnohé klinické studie z posledních let dokazují, že většina populace trpí nedostatkem zejména vitaminu D3. Ten se v těle zapojuje a výrazně ovlivňuje stovky procesů, a právě vstřebávání vápníku je jednou z nich. Pokud tedy chcete mít zdravé kosti nebo pomoci svému tělu při hojení zlomeniny, navštivte lékárnu. Doplňky stravy ale vybírejte vždy s rozmyslem – dejte na kvalitu výrobce, čtěte složení a především si všímejte deklarovaného množství účinné látky.
Zdroj: jsemstalekost.cz