O hyperaktivitě se v souvislosti s dětmi, které zlobí a jsou nepozorné víc než jejich vrstevníci, hovoří déle než sto let.
O hyperaktivitě se v souvislosti s dětmi, které zlobí a jsou nepozorné víc než jejich vrstevníci, hovoří déle než sto let. Lékaři nejdříve mluvili o lehké mozkové dysfunkci. Nejčastěji ji dávali do souvislosti s drobným poškozením mozku během porodu. Další teorie vinily prostředí, výchovu.
Jak ale ukazují nejnovější studie, ADHD má biologickou vývojovou podstatu. Mozek dětí s ADHD se ve většině případů už během těhotenství vyvíjí o něco odlišněji než u ostatních. »Největší roli hrají podle současných poznatků geny, jejichž účinek se pak spojuje s vlivy prostředí,« vysvětluje Michal Goetz z dětské psychiatrické kliniky pražské Fakultní nemocnice v Motole.
Pokud to velmi zjednodušíme, lze říct, že děti s tímto problémem mají obtíže filtrovat podněty z okolí a regulovat své reakce na ně. »Hlavně při nezábavných činností udrží pozornost jen krátkou dobu. Neposlouchají když se ně mluví, nepostupují podle pokynů,« popisuje Michal Goetz. Děti také bývají velmi impulzivní, dříve jednají než myslí, ve škole vykřikují, často skáčou do řeči.
Dlouho se soudilo, že v době puberty začínají problémy postupně ustupovat. Není to však pravda. Až u šedesáti procent dětí přetrvávají některé potíže do dospělosti. A co je velmi závažné, ADHD u některých lidí zcela znemožňuje, aby se normálně začlenili do společnosti. Mnohdy trpí depresemi či zneužívají návykové látky. ADHD se přitom dá už několik let účinně léčit.
Podle Michala Goetze je třeba o této problematice mluvit, aby rodiče věděli, kde hledat pomoc. Zatím to ale není jednoduché. Informace se k rodičům dostávají velmi pozvolna, lze je najít například na internetu (www.hyperaktivita.cz) či v různých brožurách.
I ve chvíli, kdy je stanovena správná diagnóza, není postup jednoduchý. Nemoc totiž zasahuje do mnoha oblastí života, a proto je nutné komunikovat nejen s rodiči, ale i s dalšími členy rodiny či učiteli, a dát jim co nejvíce informací. Hodně diskutovanou otázkou pak je, zda se mají dětem podávat léky. K léčbě ADHD v České republice jsou v současné době k dispozici Ritalin a na podzim bude dostupná i Strattera. Oba preparáty ovlivňují nervové přenašeče v mozku.
Přidat nový komentář