Když se řekne domácí test, většina z nás si vybaví ten těhotenský. Diagnostické metody jdou ale rychle dopředu a dnes už v domácích podmínkách zvládnete i testy, které dřív dělaly jen specializované laboratoře. Přestože je míra přesnosti u domácích testů vysoká, v případě pochybností se poraďte s lékařem.
Při obtížích s močovým měchýřem trpí nejen zdraví, ale i kvalita života. Je proto důležité konzultovat příznaky s lékařem urologem, aby se vyloučilo závažné onemocnění.
Problémy s močovým měchýřem se obvykle projevují jako močová inkontinence (únik moči) a retence moči (neschopnost vyprázdnit močový měchýř). Inkontinence a retence moči mohou být způsobeny neurogenními příčinami, věkem, zraněním nebo jiným onemocněním způsobujícím poruchu funkce močového měchýře.
Hlavní funkcí vylučovacího systému je produkce a vylučování moči, čímž se z těla odstraňují odpadní látky a reguluje se rovnováha tekutin. V ledvinách dochází k filtraci krve a vylučování odpadních látek do moči. Moč je z ledvin odváděna močovody do močového měchýře, kde se shromažďuje do doby, než dojde k vymočení. Zdravý močový měchýř se během dne vyprazdňuje pravidelně každé 3-4 hodiny.
Moč nesmí zůstat v močovém měchýři příliš dlouho, protože může dojít k infekci. Kromě toho může přeplněný močový měchýř způsobit poškození ledvin a další komplikace. Pokud je funkce svalů močového systému narušena a nelze zajistit úplné vyprázdnění močového měchýře, zůstává část moči na dně měchýře. Taková moč se označuje jako zbytková moč a je potenciálně velmi škodlivá, protože poskytuje výborné podmínky pro růst a množení bakterií.
Existuje mnoho možností, jak se s problémy s močovým měchýřem vypořádat:
- cvičení pánevního dna,
- trénink močového měchýře,
- katetrizace,
- použití sběrných systémů,
- změna životního stylu,
- léky.
Výhody intermitentní katetrizace
Jedním z nejúčinnějších řešení je katetrizace močového měchýře. Katetrizace (cévkování) znamená vyprazdňování močového měchýře pomocí katétru (cévky), přičemž se rozlišuje mezi permanentními (trvalými) a intermitentními (jednorázovými) katétry.
Čistá intermitentní katetrizace (ČIK) je účinná metoda kontroly močového měchýře založená na pravidelném a úplném vyprazdňování močového měchýře pomocí katétru.
Intermitentní katétry na jedno použití zůstávají na místě pouze do vyprázdnění močového měchýře. Poté se katétr odstraní. Lidé, kteří vyprazdňují močový měchýř pomocí jednorázového katétru, tak obvykle činí 5 až 6krát denně.
Léčba pomocí intermitentní katetrizace zajistí důkladné vyprázdnění močového měchýře a minimalizuje tak riziko infekce močových cest a poškození nebo selhání ledvin.