Pokud jste se rozhodli váš interiér oživit tapetou, čeká na vás nelehká, ale velmi příjemná povinnost – vybrat z nesčetného množství provedení, barev a povrchů tu správnou tapetu. S tím vám pomůže web Tapetydobytu.cz – www.tapetydobytu.cz. Díky němu máte možnost snadněji se rozhodnout pro tu pravou a ještě vás naučíme, jak vytapetovat bez problémů.
Příprava na těhotenství
Příprava na těhotenství nezačíná rozhodnutím "teď budeme mít děťátko". Klidné, zdravé
a kvalitní těhotenství by mělo být připravováno několik let předem stravovacím a životním stylem. Mnohé lze samozřejmě pozitivně i negativně ovlivnit až v průběhu těhotenství, ale jen přiměřeně živená žena může úspěšně otěhotnět a pak zabezpečit optimální výživu a vývoj svého dítěte.
Žena by se měla udržovat v kondici, zdravě jíst, vyvarovat se konzumace alkoholu, kouření a jiných drog již při plánování těhotenství, a to už proto, že vývoj dítěte bývá nejvíce negativně ovlivňován během prvních týdnů po početí, zejména v době, kdy žena ještě mnohdy ani netuší, že je těhotná. Důležitou zásadou je neuchylovat se k alternativním způsobům stravování (např. veganství), které mnohdy vedou ke špatnému nutričnímu stavu.
V případě, že se žena léčí např. s diabetem (cukrovkou) nebo hormonálními poruchami, měla by své rozhodnutí otěhotnět konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, protože v těchto případech je třeba upravit léčbu, aby byla na těhotenství dobře připravená.
Plánování těhotenství – ideální doba k posouzení životosprávy i ke změnám!
Plánování těhotenství je tedy ideální dobou k posouzení vlastního životního stylu, k odstranění či omezení nezdravých návyků. Zároveň je vhodnou dobou k případným změnám, protože měnit každodenní návyky až v těhotenství je velice obtížné.
Negativní vliv na plodnost mohou mít například nesprávná životospráva (v čele s nevhodnou stravou), drastické diety, užívání léků, alkoholu a drog, kouření, stres, škodlivé vlivy z okolního prostředí. Svou roli sehrává i tělesná hmotnost.
Přiměřená váha – jedna z cest k úspěšnému otěhotnění a bezproblémovému těhotenství
Žena, která se snaží otěhotnět, by měla mít přiměřenou tělesnou hmotnost, protože jak podváha, tak nadváha s sebou přináší nejen problémy s početím, ale souvisí s nimi i další komplikace v průběhu těhotenství a porodu. Optimální tělesnou hmotnost je možné jednoduše zhodnotit např. výpočtem indexu tělesné hmotnosti (BMI – Body Mass Index). Ten se vypočítá jako podíl tělesné váhy a druhé mocniny výšky v metrech. Pokud vyjde hodnota BMI v rozmezí 20 - 25, je to naprosto v pořádku.
Při nadváze (BMI 25 a více) mohou mít ženy jednak problém se samotným otěhotněním, během těhotenství jim dále hrozí riziko těhotenské cukrovky a vysokého krevního tlaku. Může dojít k nedonošení plodu nebo k jeho nízké porodní hmotnosti. Někdy je u obézních žen nutné provést císařský řez a též se zvyšuje riziko pooperačních komplikací a horšího hojení.
Pro zvýšení pravděpodobnosti otěhotnět je prospěšné již snížení tělesné hmotnosti ženy s nadváhou/obezitou o 5 - 10 %.
Při podváze (BMI nižší než 20) mohou též nastat problémy s početím. Aby si žena udržela svou reprodukční schopnost, je totiž třeba mít v těle alespoň minimální zásoby tuku. Ženy s podváhou také riskují nedonošení plodu, případně narození miminka s nízkou porodní váhou.
Autorka je členkou Fóra zdravé výživy.
Ovulační test LH MAX věnovala společnost Pears Health Cyber, výhradní distributor těhotenských a ovulačních testů Seratec®.
Stanovte si své PLODNÉ DNY!
Přidat nový komentář