Nedostatečná výživa je důsledkem nepoměru mezi energetickými požadavky organizmu energií z potravin.
Nejprve lehká detoxikační kúra a pak postupné hubnutí rychlostí maximálně dva kilogramy za měsíc. Tak vypadá správný recept na zbavení se přebytečných kilogramů. Pozor ale, nic se nemá přehánět – takže detoxikační neboli očistná kúra neznamená žádné hladovění a to samé platí i o následujícím vlastním hubnutí. Zásada číslo jedna totiž zní „nikdy nesmíte hladovět“. Zásada číslo dvě, nedávejte si nereálné cíle – máte patnáct kilo nad svou ideální váhu? Pak si hubnutí naplánujte na celý rok a do jara si slibte dejme tomu pět kilo dolů.
Ještě než se však pustíte do vlastního hubnutí, ujasněte si, proč vás vlastně trápí kila navíc. Pokud najdete příčinu, budou se vám snáze řešit i následky – je totiž rozdíl, zda máte nadváhu proto, že každý stres zajídáte sladkostmi, anebo zda je příčinou to, že se dlouhodobě přejídáte, aniž byste to kompenzovali pohybem. Zatímco v druhém případě budete potřebovat změnit přístup k jídlu i k pohybu, v tom prvním byste možná pomohl psychoterapeut, který vás naučí různé relaxační techniky ke zvládání stresu.
Když najdete příčinu a stanovíte si, o kolik a za jak dlouhou dobu byste rádi zhubli, měli byste si říci jak. Pravda je taková, že jen málokdo dokáže trvale zhubnout sám a díky své pevné vůli. Pod vedením odborníka to většinou jde snáze – je na vás, zda si vyberete spíše hromadné kursy cvičení s přednáškami o zdravé výživě či zda dáte přednost osobnému trenérovi ve fitness centru, který vám sestaví tréninkový plán a případně i jídelníček na míru. Další možností jsou specializované obezitologické poradny nebo poradny dietologů. Lékař bude správnou volbou pro toho, kdo se snaží o hubnutí opakovaně a také pro lidi, kteří mají dvacet a více kilo navíc.
Není to ale tak, že by například léky na hubnutí mohli užívat jen lidé s velkou obezitou. „Mohou pomoci i těm, kdo tak velké problémy nemají, ale pořád je třeba brát je pouze jako pomocníka,“ vysvětluje obezitolog Petr Sucharda, proč patří tyto pilulky jen do rukou lékařů. Ti je však mohou předepsat i lidem s pouhou nadváhou, je však třeba počítat s tím, že měsíční dávka stojí mezi dvěmi a třemi tisíci korunami. Naproti tomu operační zákrok, konkrétně bandáž žaludku, je určena jen pro lidi s BMI nad 35, což jsou většinou lidé vážící sto a více kilogramů.
Mimochodem, víte který mýtus týkající se hubnutí považují lékaři za nejúpornější? „Především ten o nevhodnosti jídla po 17. nebo 18. hodině,“ říká obezitolog Sucharda. Důležité však je, co člověk večer jí, potrava by měla být spíše lehčí, bohatá na bílkoviny a obsahující jen minimum sacharidů. Každopádně není vhodné jíst poslední dvě hodiny před ulehnutím.
Přidat nový komentář