Zhoubné nádory prsu figurují na čelném místě mezi nejčastějšími nádorovými onemocněními u žen. Ve velmi malé míře se však týkají i mužů...
Zhoubné nádory prsu figurují na čelném místě mezi nejčastějšími nádorovými onemocněními u žen. Ve velmi malé míře se však týkají i mužů.
Normální dospělá mléčná žláza se skládá z epitelových a stromálních elementů. Epitel vytváří sérii větvících se duktů (mlékovodů), které se spojují ve strukturální a funkční jednotku mléčné žlázy - lobulus (lalůček). Hlavní mlékovody vyúsťují v bradavce. Před vyústěním se rozšiřují v sinusy, které umožňují hromadění mléka. Stroma se skládá z variabilního množství tukové a fibrózní pojivové tkáně a představuje většinu objemu nekojícího prsu. Tato tkáň je zpevněna fibróznímy vlákny (Cooperova ligamenta), která také zajišťují fixaci prsu na povrch prsního svalu.
Každá z buněk tvořících prs se může vymknout kontrole a začít se nekontrolovatelně množit. Nádorů prsu tedy máme více druhů v závislosti na tom, z jakých buněk prsní žlázy vychází. Nejčastěji se však jedná o karcinom vycházející z buněk mlékovodů (duktální karcinom) nebo z buněk lalůčků (lobulární karcinom).
V závislosti na velikosti nádorového ložiska, typu nádoru, jeho pokročilosti, s přihlédnutím k velikosti prsu a při zvážení dalších faktorů (rodinný výskyt, věk apod.) chirurg určí rozsah výkonu. Většinou platí, že při počátečních stadiích zhoubného bujení lze provést limitovanou, prs zachovávající operaci. Jedná se o kvadrantektomii (odstranění cca 1 prsu s nádorem) nebo o tzv. lumpektomii (odstranění nádoru s lemem zdravé tkáně).
O možnosti provést limitovaný výkon je nutno se poradit s operatérem, který po zhodnocení zdravotního stavu určí, je-li možno ho provést. Nevýhodou je, že ponechaný prs je nutné po výkonu ozařovat, což při úplném odstranění prsu (mastektomii, ablaci) odpadá. Téměř vždy se jako součást operace provádí odstranění uzlin (exenterace) z podpaží a to buď ze stejného nebo ze zvláštního řezu. Naopak pokročilá stadia nádoru se nejdříve musí zaléčit konzervativně (ozáření, chemoterapie) a chirurgický výkon se provádí až následně po zmenšení tumoru.
Ablace (odstranění celého prsu) je dnes nejčastěji prováděným operačním výkonem pro karcinom mléčné žlázy i když se postupně zvyšuje počet limitovaných výkonů. V České republice v r.1994 představoval tento výkon 93.4% všech operací. Vlastní ablace se provádí z horizontálního nebo šikmého kožního řezu, který má být veden tak, oby od okraje tumoru byl zachován tří až čtyřcentimetrový lem nádorem nepostižené tkáně, což se v současné době považuje za optimální. Oddělením prsu od velkého prsního svalu je snadné, není li tumor v těsné blízkosti nebo neinfiltruje-li přímo jeho fascii. Nejlepší s ohledem na možnost budoucí rekonstrukce je, pokud výsledná jizva je situována horizontálně.
Výkony zachovávající prs - k tomuto výkonu jsou indikovány tumory do velikosti dvou až tří (až pěti) centimetrů, které nezasahují kůži ani prsní sval. Kosmetický efekt je tím lepší, čím větší je prs. Naopak u malého prsu, kdy je tumor relativně velký vzhledem k vlastní velikosti prsu operaci nelze provést. Výkon je možno provést formou kvadrantektomie (odstranění příslušné čtvrtiny - kvadrantu - prsu) či lumpektomie (odstranění nádoru s vrstvou zdravé tkáně okolo).
Operaci zachovávající prs nelze provést mimo jiné i pokud je přítomen nález vícečetných nádorových ložisek v prsu a stav, kdy by výsledný kosmetický efekt byl horší než po klasické mastektomii (malý prs, postižení vnitřních kvadrantů). Téměř vždy je také operace doplněna odstraněním uzlin z podpaží (exenterace). Pooperačně je také na rozdíl od ablace nutné ozáření prsu. Na základě studie bylo zjištěno, že není rozdíl v přežívání ani v délce intervalu mezi operací a výskytem vzdálených metastáz mezi pacientkami po klasickém a po limitovaném výkonu.
Odstranění stejnostranných spádových uzlin v podpažní jamce je důležité pro určení rozsahu onemocnění, a případně k odstranění metastáz, které jsou známkou šíření a pokročilosti nádoru. Nález na uzlinách je důležitý k určení potřeby následného doléčení (chemoterapie, radioterapie). Provádí se ze zvláštního řezu nebo řezem po odstranění tumoru. Je nutno zachovat nervy a cévy probíhající v podpaží.
Následnou léčbu po chirurgickém výkonu přebírá onkolog. Rozsah a typ nutné následné péče závisí na celé řadě faktorů a není v silách tohoto článku je všechny popsat. Konkrétně to bývá většinou chemoterapie, méně často radioterapie (ozařování) a dlouhodobá farmakologická léčba. Po vyléčení je pak se souhlasem onkologa možno provést rekonstrukční operaci.
Jako jediný způsob snížení počtu pokročilých nádorových onemocnění prsu je ve všech pádech skloňována prevence. Spolu s širokou osvětou se v posledních letech daří diagnostikovat zhoubné bujení prsu v časnějších stadiích. S tím souvisí i snižování úmrtnosti a zvyšování počtu limitovaných chirurgických výkonů. Diagnóza nádoru prsu není dnes již vnímána tak fatálně a časná stadia onemocnění lze z převážné většiny úplně vyléčit.
Přesto je nutné i nadále upozorňovat na nutnost preventivního samovyšetřování prsu a v pozdějším věku i pravidelných kontrol či UZ a RTG vyšetření. Jakýkoliv byť i nebolestivý útvar v prsu je nutno nechat vyšetřit odborníkem. Navíc nádory do velikosti cca 1 cm nebývají v objemnějších prsech vůbec hmatné! Proto je také nutné od určitého věku preventivní vyšetřování RTG a UZ.
Přidat nový komentář