Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-vyprodej/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-vyprodej

Ženy trpí na bércové vředy dvakrát víc než muži

( Renata Vyšínová | přečteno: 13386x )

Obezita, kouření, sedavá práce nebo zaměstnání se zátěží na dolní končetiny, genetická predispozice v rodině - to je stručný výčet zatěžujících faktorů, které vyvolávají vznik bércového vředu. Hormonální změny jako je těhotenství a klimakterium jsou další příčinou, proč bércovými vředy trpí více ženy – a to dvojnásobně.

shutterstock.com

Bércový vřed patří mezi chronické rány, kterými podle studií trpí asi jedno procento pacientů v České republice. Obvykle začíná malou rankou, která se může rychle zhojit, ale také přerůst ve velkou ránu, zasahující celý bérec a lýtko. „Rozměr rány tudíž není v určení nemoci rozhodující. Většina pacientů se zpočátku nechce smířit s diagnózou bércového vředu. Je to tím, že v populaci stále převládá představa nevzhledné dlouhodobě se hojící rány doplněné silným odérem a sekrecí. Ono samotné pojmenování „vřed“ jakoby podtrhovalo všechna negativní zobrazení,“ říká Mgr. Markéta Koutná, specialistka Poradny pro léčbu rány na Klinice Anesteziologie, Resuscitace a Intenzivní Medicíny, 1. LF UK a VFN Praha.

Proč bércové vředy vznikají

„Pacienti často přicházejí do zdravotnického zařízení s ránou, která se nehojí, postupně rozšiřuje, s délkou výskytu je spojena i zvyšující se bolest v ráně. V některých případech se prvotní příčinou stává zranění na noze nebo štípnutí hmyzem. Nevhodná lokální léčba, podcenění problému, výskyt poranění ve špatně cévně vyživované oblasti nebo snížená imunita pacienta – to všechno jsou příčiny, na jejichž základě dojde k vývoji ulcerace, čili vředu“, vysvětluje Markéta Koutná.

Vznik bércového vředu ovlivňuje zdravotní stav pacienta – hlavně onemocnění cévního systému. V počátečním stádiu cítí pacient bolest v části nohy, následuje otok se zarudnutím a v různém časovém rozmezí i finální část procesu, tedy otevření kůže zevně.

Při léčbě nespoléhejte jen na babské rady

„Lidí, kteří přijdou s ránou obalenou bylinkami, tvarohem nebo ošetřenou prostředky určenými k desinfekci hygienických ploch, naštěstí ubývá. Stále to je ale asi pět procent pacientů,“ upozorňuje Mgr. Koutná. Zdůrazňuje současně, že i v případě tohoto vleklého a nepříjemného problému je k dispozici moderní léčba, která pacientům dokáže pomoci. „Moderní způsob léčby znamenal velký průlom v hojení ran. Dokážeme pacientům pomoci rychleji a zmírnit bolest,“ říká Mgr. Markéta Koutná.


Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

75%
25%
Zatím hlasovalo 4 lidí

Mohlo by vás zajímat

Bércový vřed

Co to je? Bércovým vředem nazýváme delší dobu se nehojící ránu dolní končetiny, od kolena níže. Vzniká většinou po menším, drobném poranění kůže jako drobná ranka, ale postupně se může změnit v rozsáhlý kožní defekt, který přechází do chronického stadia. Nezřídka se vyskytují pacienti, kteří se s tímto onemocněním léčí i několik let.

Léčba bércových vředů 2

Cílem léčby bércových vředů je odstranit příčiny, které toto onemocnění vyvolaly, což je ve většině případů velmi obtížné. Kompenzaci přidružených chorob a celkovou léčbu rozhodně přenechejte svému ošetřujícímu lékaři.

Bércové vředy

Bércové vředy jsou chronickým a dlouhodobým onemocněním a jejich léčba vyžaduje aktivní přístup a spolupráci nemocného, stejně jako jeho obrovskou trpělivost a ukázněnost....

Ženy trpí na bércové vředy dvakrát víc než muži

Obezita, kouření, sedavá práce nebo zaměstnání se zátěží na dolní končetiny, genetická predispozice v rodině - to je stručný výčet zatěžujících faktorů, které vyvolávají vznik bércového vředu. Hormonální změny jako je těhotenství a klimakterium jsou další příčinou, proč bércovými vředy trpí více ženy – a to dvojnásobně.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce