Bércové vředy jsou chronickým a dlouhodobým onemocněním a jejich léčba vyžaduje aktivní přístup a spolupráci nemocného, stejně jako jeho obrovskou trpělivost a ukázněnost....
Bércový vřed patří mezi chronické rány, kterými podle studií trpí asi jedno procento pacientů v České republice. Obvykle začíná malou rankou, která se může rychle zhojit, ale také přerůst ve velkou ránu, zasahující celý bérec a lýtko. „Rozměr rány tudíž není v určení nemoci rozhodující. Většina pacientů se zpočátku nechce smířit s diagnózou bércového vředu. Je to tím, že v populaci stále převládá představa nevzhledné dlouhodobě se hojící rány doplněné silným odérem a sekrecí. Ono samotné pojmenování „vřed“ jakoby podtrhovalo všechna negativní zobrazení,“ říká Mgr. Markéta Koutná, specialistka Poradny pro léčbu rány na Klinice Anesteziologie, Resuscitace a Intenzivní Medicíny, 1. LF UK a VFN Praha.
Proč bércové vředy vznikají
„Pacienti často přicházejí do zdravotnického zařízení s ránou, která se nehojí, postupně rozšiřuje, s délkou výskytu je spojena i zvyšující se bolest v ráně. V některých případech se prvotní příčinou stává zranění na noze nebo štípnutí hmyzem. Nevhodná lokální léčba, podcenění problému, výskyt poranění ve špatně cévně vyživované oblasti nebo snížená imunita pacienta – to všechno jsou příčiny, na jejichž základě dojde k vývoji ulcerace, čili vředu“, vysvětluje Markéta Koutná.
Vznik bércového vředu ovlivňuje zdravotní stav pacienta – hlavně onemocnění cévního systému. V počátečním stádiu cítí pacient bolest v části nohy, následuje otok se zarudnutím a v různém časovém rozmezí i finální část procesu, tedy otevření kůže zevně.
Při léčbě nespoléhejte jen na babské rady
„Lidí, kteří přijdou s ránou obalenou bylinkami, tvarohem nebo ošetřenou prostředky určenými k desinfekci hygienických ploch, naštěstí ubývá. Stále to je ale asi pět procent pacientů,“ upozorňuje Mgr. Koutná. Zdůrazňuje současně, že i v případě tohoto vleklého a nepříjemného problému je k dispozici moderní léčba, která pacientům dokáže pomoci. „Moderní způsob léčby znamenal velký průlom v hojení ran. Dokážeme pacientům pomoci rychleji a zmírnit bolest,“ říká Mgr. Markéta Koutná.
Přidat nový komentář