Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-vyprodej/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-vyprodej

Ženské zdraví ve 30, 40, 50 a 60 letech: Na jaké problémy si dát pozor!

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1405x )

Každá dekáda přináší v životě ženy riziko možných zdravotních neduhů. Jak tedy pečovat o své zdraví s ohledem na aktuální věk?

shutterstock.com

Po třicítce...

Průměrný věk prvorodiček v České republice se pohybuje okolo 30 let, proto není divu, že tuto životní etapu obvykle ovlivňuje mateřství. Pomineme-li, že v těhotenství může dojít k různým zdravotním komplikacím, také hormonální změny mohou přispívat ke změnám. Další samostatnou kapitolou je pak následné slaďování pracovního a rodinného života, což může vést ke stresu – a jak je vědecky dokázáno, psychický stav je úzce spojen i s fyzickým zdravím. Dlouhodobý stres má negativní dopad na imunitní systém a rozvoj řady onemocnění.

Jak můžete chránit své zdraví?

Existují různé techniky a způsoby, jak se stresem pracovat – velice důležitý je kvalitní spánek, pomoci mohou dechová cvičení či meditace, pobyt v přírodě a pohyb! Pokud jste dosud do svého života nezapojila pravidelný sport, je nejvyšší čas s tím začít – cvičením budujete svalovou hmotu, ale také pomáháte předcházet mnoha zdravotním problémům od kardiovaskulárních chorob až po potíže s klouby.

Nedílnou součástí vašeho života by se měly stát rovněž preventivní prohlídky u praktického lékaře každé dva roky a také každoroční návštěva gynekologa. Přelomovou novinkou pro ženy od 35 do 45 let je zavedení HPV DNA testu zdarma v rámci preventivní prohlídky.
„Test je podobný jako cytologický stěr z děložního hrdla. Je nebolestivý, udělá se krátkodobě stěr, který se pošle do příslušné laboratoře a zjistí se, jestli je dotyčný jedinec infikován lidskými papilomaviry,“ vysvětluje MUDr. Vladimír Dvořák, Ph.D., předseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP. Právě lidské papilomaviry (HPV) jsou původcem rakoviny děložního hrdla (V 95 až 100 % případů je v těle takto nemocných žen přítomen vysoce rizikový lidský papilomavirus). Odhalení jejich přítomnosti v organismu může včas odhalit riziko onemocnění. Pokud naopak vyjde výsledek HPV DNA testu negativní, nemusíte mít obavy. Pravděpodobnost, že by se u negativní ženy starší 30 let objevil v následujících deseti letech cervikální karcinom, je méně než 1 %! K rozvoji předrakovinových změn totiž dochází v průměru za 15 let od získání sexuálně přenosné infekce.

Nezanedbávejte ani péči o svá ňadra, jelikož rakovina prsu patří rovněž mezi častá onkologická onemocnění u žen. Ženy do 40 let jsou obvykle vyšetřovány ultrazvukem – některé pojišťovny na něj přispívají.

Čtěte také: Příznaky rakoviny prsu

Po čtyřicítce...

Metabolismus se zpomaluje a už nefunguje stejně jako ve dvaceti. Navíc v důsledku hormonálních změn (snížené produkci estrogenu) dochází k hromadění tuku v břišních partiích – a s rostoucí váhou může stoupat také riziko zvýšeného cholesterolu a s ním spojeného onemocnění cév. Ženám okolo 45 let je rovněž nejčastěji diagnostikován diabetes 2. typu, proto pokud budete pociťovat jakékoliv příznaky (únava, extrémní hlad či žízeň, časté močení...), neváhejte navštívit lékaře.
Diabetes je v dnešní době léčitelné onemocnění, které však pacienty provází celý život. Moderní postupy léčby umožňují diabetikům vést stejně kvalitní život jako zdravým lidem, v první řadě ale záleží na vůli pacienta dodržovat veškerá léčebná doporučení. Ta jsou sice individuální, každý pacient ale musí vždy důkladně porozumět tomu, proč je nutné zvýšit jeho pohybovou aktivitu, nastavit vyvážený jídelníček nebo třeba ubrat na váze,“ vysvětluje MUDr. Marta Klementová z pražské diabetologické kliniky DiaVize.

Jak můžete chránit své zdraví?

Nechte si u praktického lékaře provést v rámci prevence vyšetření k určení hladiny cholesterolu a tukových látek v krvi a také zkontrolovat hladiny glykemie (cukru v krvi).

Po čtyřicítce byste si také každé 4 roky měla nechat natočit EKG, které může poukázat na možné kardiovaskulární onemocnění.

A nadále nezapomínejte na svá prsa! Od 45. roku si každé dva roky zajděte na mamografické vyšetření.

Po čtyřicítce můžete také pociťovat první příznaky presbyopie neboli vetchozrakosti. Oko začne okolo 45. roku ztrácet schopnost akomodace (zaostření) do blízka, proto je možné, že u očního lékaře „vyfasujete“ brýle nablízko, přestože jste dosud viděla jako rys. Řadu žen po čtyřicítce mohou rovněž trápit vrásky či zhoršená kvalita vlasů a nehtů. Kromě užívání zkrášlujících přípravků v podobě pleťových krémů či vlasových masek můžete jejich zdraví podpořit i zdravým a pestrým jídelníčkem, případně doplňky stravy, bohatými na účinné látky jako je methionin či olej ze světlice barvířské (např. GS Eladen Premium).

Čtěte také: Nejčastější mýty o mamografickém vyšetření

Po padesátce...

Příchod menopauzy znamená pro většinu žen zásadní změnu. Během přechodu dochází nejen ke snižování hladiny ženského hormonu estrogenu, ale také k dalším hormonálním změnám, které ovlivňují celý organizmus. Jedním z projevů bývá úbytek kostní a svalové hmoty. To se může projevit v podobě osteoporózy. Po 50. roce onemocněním trpí přibližně třetina dámské populace (zatímco u mužů je to pětina). Svou daň si řídnutí kostí vybírá v podobě zvýšené lámavosti – klesá jejich pružnost, pevnost a odolnost. Dále se mohou objevit problémy s klouby, související s rozvojem osteoartrózy, která se nejčastěji začíná projevovat právě kolem 50. roku.
Postupně se začínají objevovat bolesti či omezení hlavně nosných kloubů a většinou již diagnostikujeme artrózu nejen mírného stupně,“ uvádí specialista MUDr. Róbert Pituch.

Jak můžete chránit své zdraví?

Ideální je věnovat se prevenci, klouby správně používat, nepřetěžovat a vyvarovat se úrazům. Pokud klouby zatěžujete výrazně, je vhodné myslet i na prevenci, a to obzvláště u lidí s nadváhou, cukrovkou, či u stavů po předešlých úrazech či operacích. V těchto případech je rozvoj osteoartrózy rychlejší a přichází i v nižším věku. Čas na návštěvu ortopedické ambulance je v případě, že dochází k rozvoji bolestivosti, otoku, omezení rozsahu pohybu kloubu. Při vyšetření se zhodnotí stav kloubu a lze posoudit, jestli jsou potíže adekvátní věku či je potřeba již nastavit terapii,“ říká o artróze MUDr. Pituch. Zdraví kloubů lze podpořit také doplňky stravy s obsahem chondroitin sulfátu (např. Condrosulf) či glukosamin sulfátu (např. GS Condro Diamant), anebo kolagenu v přirozené podobě (např. Cemio Kamzík). Pokud jde o osteoporózu, je dobré zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na vápník a vitamin D (vejce, tučné ryby, mléko), který lze doplňovat rovněž potravinovými doplňky. Do těla je zároveň dodáván slunečními paprsky, proto v létě vyrazte na čerstvý vzduch.

Čtěte také: Denzitometrie umožňuje stanovení rizika vzniku zlomenin

Dále dbejte na pravidelný pohyb odpovídající věku, omezte konzumaci alkoholu a vyvarujte se kouření.

Správným jídelníčkem snižujete i riziko nádoru tlustého střeva a konečníku, jenž se vedle již zmíněné rakoviny prsu a reprodukčních orgánů řadí mezi nejčastější nádorová onemocnění u žen. Od 55 let nezapomínejte proto každé dva roky absolvovat test na okultní (skryté) krvácení do stolice. Provádí se jednoduše a bezbolestně a lze ho provést i v pohodlí domova. Jednou za deset let se doporučuje screeningová kolonoskopie.

Čtěte také: Rakovina tlustého střeva: Jaké příznaky je třeba brát vážně?

Po šedesátce...

V tomto věku osteoartróza postihuje až 40 % populace, zejména žen. Objevují se ale i další zdravotní neduhy. Patří k nim také často tabuizované téma: inkontinence. Se samovolným únikem moči se občas setká každá třetí žena po šedesátce, denní únik může trápit až pětinu dámské populace nad tento věkový limit. Při potížích je důležité absolvovat vyšetření u urologa, který doporučí způsob léčby.
„Ke konzervativním léčebným postupům patří změna životosprávy (úbytek na váze, stop kouření, pití kávy, omezení těžké fyzické aktivity), rehabilitace a fyzikální léčba,“
vyjmenovává profesor MUDr. Marek Babjuk, CSc., hlavní lékař pražské urologické kliniky UroKlinikum. Navíc stále hrozí riziko rakoviny děložního čípku i prsou. Mnohé ženy, které mají po menopauze, nabudou dojmu, že se jich preventivní gynekologické prohlídky již netýkají, zvláště pokud žijí ve stálém partnerském svazku. To je ale nebezpečný mýtus, jelikož HPV virus může v organismu dřímat i desítky let.
Nepodceňujte pravidelné prohlídky a prevenci ani v pokročilejším věku, nejčastěji je pozdní stádium rakoviny diagnostikováno právě starším ženám, které prohlídky opomíjely,” varuje prof. MUDr. Jiří Sláma, Ph.D. z Onkogynekologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty v Praze. Rovněž u rakoviny prsu jsou u starších žen karcinomy často diagnostikovány ve vyšším stádium, než je tomu u mladších žen. Proto stále dbejte na prevenci v podobě mamografického vyšetření.

Čtěte také: Inkontinence není důvod ke studu, ale řešitelný problém

Jak můžete chránit své zdraví?

Děti jsou již odrostlé, důchod na dohled... A vy máte jedinečnou příležitost se věnovat sama sobě. Udělejte si čas na své koníčky, ale i pohybové aktivity s ohledem na aktuální zdravotní stav. I v pokročilém věku lze provozovat jógu, tai-či, plavání nebo třeba nordic walking či golf. Existuje také řada možností na skupinová cvičení pro seniory, zaměřená na zpevnění a protažení těla. Pro minimalizaci rizik inkontinence posilujte vhodnými cviky také pánevní dno.

Kromě pestrého jídelníčku dbejte rovněž na kvalitní pitný režim, abyste zabránila dehydrataci.

A pozornost věnujte rovněž svému zraku! Po šedesátém roce je totiž frekventovaným onemocněním šedý zákal, způsobený zakalováním čočky. Takzvaná katarakta je u žen častější než u mužů a v rozvojových zemích může vést až ke slepotě. Ve vyspělých státech jako je Česká republika, se naštěstí dá řešit jednoduchým operativním zákrokem, při němž se zakalená čočka vymění za umělou.
„Dříve se šedý zákal operoval až v pokročilé fázi, dnes je to jinak. Čím dříve přijdete, tím bude operace jednodušší a šetrnější. Čím je šedý zákal pokročilejší, tím je oční čočka tvrdší a její odstranění je při operaci náročnější,“ vysvětluje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka brněnské oční kliniky NeoVize. Umělá čočka zároveň řeší i problém vetchozrakosti – a pokud se pacient rozhodne si připlatit za bifokální či trifokální nitrooční čočku, která zlepšuje vidění na dvě (respektive tři) vzdálenosti, může se zbavit brýlí definitivně a mít zrak zase jako zamlada. Ani v případě, že vás zamlžené vidění netrápí, nepodceňujte preventivní prohlídky u očaře. „Preventivní prohlídka slouží nejen k případnému stanovení dioptrií, ale i k odhalení závažných očních chorob, které dlouho probíhají nepozorovaně a pacient si jich sám nevšimne, například zelený zákal. Pokud se v takovém případě léčba promešká, může být i pozdě,“ upozorňuje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.

Čtěte také: Zelený a šedý zákal, jaký je mezi nimi rozdíl?

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

80%
20%
Zatím hlasovalo 5 lidí

Mohlo by vás zajímat

Užívání vitaminu E jako prevence

Vas nahled na pravidelne denni uzivani E vitaminu /dnes jiz vitamin 400/ jako jeden z prostredek jak pomoci muzum starsich od 50 let v prevenci v budoucnu nastupivsich uropotizi. Ma se vitamin E brat na lacno nebo toto neni podstatne? Udajne se ma vytvaret antivitamin E pokud jsou brany vitaminy E na lacno.

Mýty a fakta o rakovině děložního čípku

Rakovina děložního čípku je způsobena infekcí onkogenními typy viru HPV. Každé sexuálně aktivní ženě hrozí, že se nakazí HPV infekcí.

Brokolice, ne omáčka na pizzu, snižuje riziko rakoviny

border="1" hspace="4" Konzumace většího množství brokolice nebo salátu ze syrového zelí může pomoci ochránit muže před

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce