Játra jsou nepostradatenou továrnou na nové látky i čističkou, které odstraňuje nebezpečné toxiny z organismu. I když je jejich bezchybná činnost pro nás životně důležitá, často je zrovna nešetříme: ať už holdováním alkoholu, houbařským experimentováním nebo divokými kombinacemi léků. Odpovědi na základní otázky týkající se jater, jejich onemocnění a možné prevence pro vás zpracoval MUDr. Zdeněk Beneš, primář II. interní kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice.
Jakou funkci či funkce mají játra v lidském organismu?
Játra mají v organismu klíčovou úlohu v látkové výměně – tzv. metabolismu. Jsou důležitá k tvorbě nových látek potřebných pro člověka. Tvoří se zde např. žluč, která je důležitá pro správné trávení tuků v tenkém střevě, bílkoviny nutné pro krevní srážlivost apod. Zároveň slouží k odstraňování toxických látek, které jsou pro organizmus škodlivé.
Jaké jsou nejčastější nemoci jater?
Onemocnění jater lze rozdělit na akutní a chronické. Akutní jaterní onemocnění může vést velmi rychle k jaternímu selhání. Příčiny jsou např. otrava houbami, virové infekce, polékové poškození apod. K chronickým jaterním onemocněním řadíme nejčastěji ztučnění jater, dále virové hepatitidy, jaterní cirhózu a rakovinu jater.
Jak může laik poznat, že jeho játra nefungují správně? Jsou rozdílné symptomy mezi lehčím a těžkým poškozením jater?
Laik velmi obtížně rozezná lehké symptomy jaterního onemocnění. Patř mezi ně hlavně únava, hubnutí, nechutenství, pocity na zvracení. Při větším postižení jater se posléze objevuje žloutenka kůže, svědění kůže, krvácivé kožní projevy či krvácení do trávicího traktu, otoky dolních končetin, vzedmuté břicho z hromadění tekutiny v břišní dutině atd.
Co hrozí člověku, který nebude jaterní onemocnění léčit?
V případě, že pacient nebude onemocnění jater léčit, může dojít až k jaterní cirhóze, která může vést až k smrti nemocného.
Která onemocnění jater končí transplantací?
Nejčastěji vede k transplantaci jaterní cirhóza, která je způsobena alkoholem.
Jaké množství alkoholu játrům neškodí a jaké má pro játra ničivé účinky?
Vnímavost jater na toxický účinek alkoholu je velmi individuální. Horší toleranci k alkoholu mají ženy. U mužů se bezpečná denní hranice alkoholu pohybuje v rozmezí 40 – 60 g (tj. 2 – 3 piva denně), u žen to je cca 20 g. Je nutno zdůraznit, že nemocná játra mohou být velmi poškozena i daleko menším množstvím alkoholu. Velmi nebezpečná může být i kombinace alkoholu a některých léků.
Mohou se játra sama regenerovat?
Játra mají poměrně velkou schopnost "regenerace". Např. při postižení jater alkoholem, jsou játra schopna velmi rychle se "hojit" při alkoholové abstinenci.
Lze nějak předcházet onemocnění jater?
Předcházet jaternímu onemocnění lze zdravou výživou, omezeným přísunem alkoholu a nezbytným korigovaným množstvím léků. Pro kontrolu nad fungováním vlastních jater je nejlepší nechat si občas udělat tzv. "jaterní testy".
Pokud je onemocnění jater i váš problém nebo někoho z vašich blízkých, podělte se o své zkušenosti s ostatními
v diskusi nebo nám svůj příběh
napište!
Přidat nový komentář