K nejznámějším exotickým bylinám patří ženšen, původem z Číny. V překladu ženšen znamená "síla země v podobě člověka". Tvar kořene totiž připomíná lidské tělo.
Jsou mu přisuzovány téměř magické vlastnosti. Prvotřídní surovina čínského ženšenu je drahá, proto se na trhu objevují náhražky - ženšen korejský je údajně silnější, ženšen americký postrádá některé vlastnosti orientálních druhů a ženšen sibiřský, ačkoli nejde o pravý ženšen, má podobné vlastnosti jako jeho asijští druzi.
V oficiální lékařské literatuře je ženšen doporučován jako prostředek k posílení organismu a v prevenci stresu. Ženšen je v lékárnách k dostání buď samostatně, pod českým nebo upraveným latinským názvem rostliny, nebo v kombinaci s ostatními látkami, většinou vitamíny. Působí stimulačně a relaxačně na centrální nervový systém. Působí podobně jako adrenalin - podporuje srdeční činnost, zlepšuje střevní peristaltiku, snižuje hladinu krevního cukru a pomáhá organismu mobilizovat energii k zvládnutí fyzicky i psychicky náročných situací, krátkodobě zlepšuje koncentraci, posiluje životní sílu a vitalitu. Čínští lékaři ho používají k léčbě nechutenství, nespavosti, zapomnětlivosti, celkové slabosti a ochablosti.
V neoficiální mírně lechtivé literatuře se píše: "Číňané považují svůj ginseng, prudký to kořen rostliny panax quinquefolia (kteréžto lot druhdy v Číně třicet lotů stříbra stál) za lék, pohlavní pud pobuřující. V Americe by ho jistě co drahé thé zavedli, kdyby tam dotyčná rostlina v lesích divoce nerostla." Jisté je, že ženšen obsahuje látky, které povzbuzují schopnost a chuť k pohlavní aktivitě. Podobně působí i kořen mandragory. Pro tvar lidského těla se mu říkalo "mužíček". Ani mandragora neroste u nás, jakkoli bychom si to po shlédnutí filmu Císařův pekař mohli myslet. Věřilo se, že dokáže formovat postavu a překonávat neplodnost. Kniha ovšem praví: "Kořenům mandragory se připisují znamenité moci k plodnosti a za mnoho zlatých se prodávají, ale všecko to o nich je klam, šálení a škrabuňk lidí o peníze." Těžko říci, jak mocně mandragora působí. U jejího kořeně je také důležité, jak a kde je sebrána. Pravá mandragora vyrůstá pod šibenicí, z moči či krve oběšeného. Chceme-li kořen opatřiti, je nutné se řídit následujícím návodem: Uvaž bylinu černému psu za ocas a lákej jej masem. Pes vyrazí za kořistí a vytrhne kořen ze země, což má za následek jeho smrt. Aby i ten, kdo pro kořen přišel život neztratil, musí s zakrýt oči a uši. Mandragoru lze nahradit kořenem posedu, ale jeho účinky nejsou vůbec zmiňovány a lze se tedy domnívat, že v námi zkoumané oblasti nejsou žádné.
Přidat nový komentář