Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.
(Centaurium minus Moench)
Příprava čaje
1 čajovou lžičku drogy na šálek vody. Pijeme 2-3x denně. Lze připravit i macerát za studena. Denní dávka drogy nemá překročit 5 g.
Užívaná část
Nať (Herba centaurii) |
Sběr a sušení
Asi 25 cm dlouhé vrcholky kvetoucí nati sbíráme během července a srpna, kdy rostlina kvete. Sušíme rychle, aby droga neztratila svou barvu. Má velmi hořkou chuť.
Jak vypadá
Zeměžluč je jednoletá nebo dvouletá bylina, vysoká až 50 cm. Lodyha se vstřícně postavenými kopinatými, celokrajnými listy vyrůstá z růžice listů. V horní části se větví. Na koncích lodyh jsou bohaté vrcholíky světle růžových květů. Kvete v létě.
Kde se rostlina vyskytuje
Zeměžluč najdeme na loukách, stráních a mýtinách.
Co zeměžlučová nať obsahuje
Mezi nejdůležitější obsahové látky patří hořčiny. Dále obsahuje ve významném množství ještě mastné kyseliny, silice, flavonoidy.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: Zeměžluč se používá jako léčivá rostlina už téměř 2 tisíce let. V různých zemích bylo její použití různé. Zpočátku to bylo hlavně k hojení ran, vymývání očí a při onemocněních jater. Měla místo v léčbě hadího uštknutí, při vysokém krevním tlaku i onemocněních ledvin.
Dnes: používá se vnitřně, nejčastěji ve formě čaje (nálevu).
Vnitřně: Hořčiny obsažené v zeměžluči povzbuzují chuť k jídlu, protože podporují vylučování žaludečních šťáv. Čaj pijeme při nechutenství, při příznacích špatného trávení a nedostatku žaludeční kyseliny a žluči.
Na co si dát pozor
Větší množství drogy může vyvolat podráždění žaludeční sliznice a zvracení.
Pozn. Ze zeměžluči se vyrábí také tinktura a extrakt a je součástí originálně vyráběných přípravků.
Přidat nový komentář