Kdyby se chtěl Pepek námořník ochránit proti chudokrevnosti z nedostatku železa, musel by svůj oblíbený špenát proložit i masem nebo vejci. Ze špenátu totiž náš trávicí trakt nedokáže železo vstřebat.
Chudokrevnost, tedy anémie, se může projevovat nejen únavou a bledou kůží a spojivkami, ale má i mnoho dalších příznaků. Patří mezi ně závratě, zmatenost či podráždění, brnění v lýtkách, afty v ústní dutině nebo na jazyku, ale i průjem nebo hučení v uších. „Máte-li anémii, často se vám "motá hlava" a máte "černo" před očima, když rychle vstanete. K příznakům se může přidat nechutenství, obtíže při polykání, hubnutí, zácpa nebo průjem. Chudokrevní lidé trpí na opakované infekce a špatné hojení ran. Celkově je člověk s anémií buď podrážděnější, anebo naopak propadá lhostejnosti až apatii,“ vysvětluje projevy anémie MUDr. Sylva Šebková.
Pokud nezačnete chudokrevnost řešit, pak můžete pociťovat příznaky srdečního selhávání, snižuje se vaše tělesná výkonnost. „Chudokrevnost z nedostatku železa doprovázejí bizardní příznaky, jako je nutkavé pojídání hlíny, papíru nebo polykání ledu,“ vyjmenovává lékařka.
Co je chudokrevnost a proč vzniká
Chudokrevnost znamená, že je v krvi nedostatek červených krvinek nebo je v nich málo hemoglobinu – čili červeného krevního barviva, které přenáší kyslík. Každopádně to znamená, že tělo trpí kvůli špatnému okysličení. „Pokud se do svalů a dalších orgánů dostává méně kyslíku, hromadí se v nich zároveň velké množství oxidu uhličitého. Kvůli nedostatku kyslíku srdce pracuje s rychlejší frekvencí a zrychlí se i dýchání. Výsledkem je, že se po čase začnete cítit unavení a vyčerpaní,“ uvádí MUDr. Sylva Šebková.
Základní příčinou bývá nějaká porucha tvorby červených krvinek. Ta může být způsobena nedostatkem železa, vitamínu B12 či kyseliny listové. Problém může být i v kostní dřeni, kde červené krvinky vznikají. Po ozařování nebo při nádorovém bujení ve dřeni je výroba krvinek oslabena. Nedostatkem železa trpí většinou i vegetariáni, protože maso je jeho přirozeným a bohatým zdrojem.
Anémie, tedy chudokrevnost, vzniká i v případě, že krvinka obsahuje málo hemoglobinu. Taková má daleko kratší životnost.
S chudokrevností se mohou potkat lidé jakéhokoli věku – i když náchylnější jsou k ní lidé nad padesát let, těhotné či kojící ženy. Jde většinou o nemoc dědičnou, takže je dobré znát svou rodinnou anamnézu. Ohroženější jsou lidé, kteří častěji trpí infekčními chorobami. Pro posouzení vlivu na vznik anémie potřebuje lékař vědět o všech lécích, které užíváte.
Léčba chudokrevnosti
Rozhodně platí, že by o vašich problémech měl vědět lékař, který udělá i příslušná vyšetření. Obzvlášť důležité je přijít na důvod chudokrevnosti z nedostatku železa, protože její příčinou by mohlo být i vnitřní krvácení.
Základem je dodat tělu dostatek železa - v kombinaci s vitamínem C, který pomáhá jeho vstřebávání. Lékař by měl určit optimální dávkování. „V případě dospělých se podává 200-300 mg železa denně, u dětí je to 5 mg železa na kilogram váhy. Důležité je užívat železo nalačno, to znamená půl až celou hodinu před jídlem, nebo dvě hodiny po jídle. Nelze-li odstranit příčinu onemocnění, lze nemocnému pomoci pouze transfuzí krve,“ vysvětluje MUDr. Šebková a dodává: „Lékař tak po 3 měsících užívání zkontroluje krevní obraz. Byla-li léčba železem úspěšná, měli by se sledované hodnoty znormalizovat asi po 6-8 týdnech jeho užívání. Celková doba léčby by měla trvat 3-4 měsíce pro doplnění zásob.“
Jestliže je příčinou chudokrevnosti nedostatek vitaminu B12 a kyseliny listové, měli byste je tělu také dodat – dávkování konzultujte také s lékařem.
U opravdu těžkých forem anémie může léčba skončit až transplantací kostní dřeně.
Lidové léčitelství nabízí k podpoře léčby i bylinky, které sice železo tělu nedodají, ale podpoří jeho využití v těle. Vhodná je kopřiva, echinacea nebo pampeliška.
Prevencí je i jídlo
V případě, že se právě léčíte s chudokrevností, nebo jí chcete předcházet, měli byste tomu přizpůsobit i jídelníček – bohaté na železo jsou játra, červené maso, sušené ovoce, ořechy, korýši nebo sušené fazole. Kyselinu listovou obsahují citrusy, špenát, houby, játra, ale i sója nebo pšeničné klíčky. Vitamin B12 získáte také z jater, vajec, ryb nebo červeného masa.
Přidat nový komentář