Tento pojem je v běžné praxi člověka poměrně neznámý, většina lidí si pod ním jen stěží dovede představit reálný obsah. Velmi často se používají výrazy "potravní doplňky", praxe lékárníků používá pojem "parafarmaceutika". Ani jeden z výrazů však není úplně správný, protože přesně nevystihuje tuto kategorii výrobků...
Jaroslav Jelínek nám napsal: Narodil jsem se v Tachově, tam je železitý pramen, a v době mého narození (1949) tam fungoval dětský lékař Dr. Steck, což byl místní Němec, a tenkrát již starý pán. Ten doporučoval pro děti pití této železité minerálky. Nevím, jak je to obecně, ale já jsem tu minerálku pil, a když mám příležitost, dosud piji, a nikdy jsem žádnou zlomeninu neměl (i když příležitosti byly). Můj bratr byl vzdorovitý, a tuto vodu odmítal, a už stačil absolvovat dvě zlomeniny, jednu v dětství, druhou někdy kolem 40. roku. Pravda, ta minerálka obsahuje taky dost vápníku, ale vliv železa by mne stejně zajímal. Už proto, že železitou minerálku dnes nekoupíte, prý proto, že sedimenty znečišťují láhve.
Odpovídá MUDr. Jiří Holečko: Je to obsáhlejší otázka, než se zdá. Jedná-li se vskutku o železitou minerálku, železo se z ní prakticky nevstřebává žádné. Železo se vstřebává pouze ve dvojmocné formě (železnatý, nikoliv železitý). Přestože se to již ví několik desítek let, nadále se kupř. vyrábějí železitá vína, která byla z důvodu "doplnění" železa tak oblíbená za první republiky. Onen zmiňovaný lékař tyto poznatky vědět nemohl. Zajímavý je i pohled na vzájemné působení vápníku a železa v organizmu. Je zjištěno, že oba prvky mají společný "pool", tedy jakýsi "rybník". Při zvýšení jednoho prvku, uvývá druhého. Tady je častá chyba těhotných, když se jim přímo vnucují mléčné výrobky, které vpodstatě spoluvytvářjí chudokrevnost. Vápník se totiž vstřebává snadno a je ho poměrně mnoho i v ostatních potravinách, železo se vstřebává špatně, a jeho hlavním zdrojem je "červené maso" a vnitřnosti, které jsou oficiálně (ale nesprávně) zatracovány. Obecně lze tedy říci, že pít minerálky zdravé není, pro jejich vysoký obsah sodíku (ten je ovšem případ od případu jiný). Tedy pít minerálky ne, napít se jich, ano. Nepevnost kostí více než na množství minerálů, konkrétně vápníku, souvisí s překyselováním organizmu. Významnou pozitivní roli zde však hraje hořčík. (Třeba je ta minerálka také hořečnatá.)
Přečtěte si také
Vše o železe najdete zde, o vápníku v tomto článku.
Napište nám do diskuse nebo na [email protected].
Přidat nový komentář