Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-vyprodej/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-vyprodej

Železo

(MUDr. Tomáš Šebek | přečteno: 90082x )

Pepek uvádí…Množství železa v těle dospělého člověka je okolo 4 gramů. To by stačilo sotva na výrobu jednoho hřebíku. Přes toto minimální množství je jeho význam v lidském těle zásadní.

Špenát

Pepek uvádí…

Množství železa v těle dospělého člověka je okolo 4 gramů. To by stačilo sotva na výrobu jednoho hřebíku. Přes toto minimální množství je jeho význam v lidském těle zásadní. Například bez železa nebudete jednoduše řečeno dýchat. Svalová práce se bez železa také neobejde, nezvedli byste ani ten hřebík. Na tom ostatně postavil Pepek Námořník svoji kariéru.

Proč potřebuji železo?

Největší část železa v lidském těle je obsažena v červeném krevním barvivu, hemoglobinu. Ten je součástí červených krvinek. Červené krvinky zajišťují přenos kyslíku z plic do ostatních tkání. To je zásadní pro lidskou existenci. Železo dále působí i na mnoha dalších místech v lidském organizmu, nemá smysl všechny jmenovat. Pamatujte, že železo působí všude a bez něj se neobejdete.

Co mám jíst?

Pepek námořník

Nejvíce železa, téměř polovina denní dávky, získáte konzumací masa a vnitřností. Přestože i v rostlinách je obsah železa významný, tělo z nich dokáže získat jen malou část. Z rostlinných produktů jsou významným zdrojem železa fazole, čočka, meruňky, švestky, oříšky a mandle. Jezte ale i obiloviny, celozrnný a obohacený chléb. Nezapomínejte na zeleninu, především brokolici a špenát. Dostatečný přísun železa umocníte i tak, užíváte-li vitamín C.

Naopak mnoho látek snižuje vstřebávání železa. To pak projde trávicím ústrojím, aniž by z něj Vaše tělo mělo nějaký užitek. Vláknina, šťavelany, ale i nadměrná konzumace čaje nebo kávy patří k přirozené skupině látek, které mohou vstřebávání snížit. Pokud užíváte léky, které snižují kyselost žaludečního obsahu (antacia), také můžete vstřebávání železa negativně ovlivnit.

Mám dost železa?

Když budete mít málo železa v organizmu, budete chudokrevní. Při nedostatku železa se tvoří méně červeného krevního barviva a vzniká tzv. anemie - chudokrevnost. Důsledkem tohoto stavu je nedostatečné okysličení tkání. Nejprve se tento nedostatek projeví na tkáních, které jsou na kyslíku nejvíc závislé:

mozek

únava, ospalost, apatie, nezájem

svaly

časná únava svalů a snížení svalové síly

kůže, sliznice

při anemii často bledé až bílé.

Celkově se anemie a z ní plynoucí zvýšená potřeba kyslíku projevuje pocitem nedostatku dechu i při malé námaze. Můžete mít dojem bušení srdce.

Upozornění a možná rizika

Jste těhotná? Máte menstruaci se zvýšenou ztrátou krve? Staráte se o malé či dospívající děti? Každý z těchto běžných stavů či věkových skupin vyžaduje individuální dávku železa. Níže Vám jeho přísun doporučíme, zvažte však radu lékaře. Pozor, stejné příznaky jako anemie může mít mnoho dalších chorob, které se sníženým příjmem železa nesouvisí. Máte-li popisované stavy, vždy je konzultujte s lékařem.

Nadbytek železa budete mít v tom případě, pokud ho budete nadměrně přijímat. Trvale vyšší hladina železa může zvyšovat riziko srdečního onemocnění a riziko rakoviny tlustého střeva. Zjistit vyšší hladinu železa není jednoduché. Myslíte, že máte železa nadbytek? I v tomto případě se poraďte s Vaším lékařem.

Mám užívat železo?

Denní potřeba železa je 10 mg pro muže a 15 mg pro ženy. U zdravého jedince je příjem železa v běžné stravě plně dostačující. Důvodem ke zvýšenému příjmu železa jsou stavy spojené s jeho nedostatkem. Kdy budete železo nejvíce potřebovat?

Operace, stavy spojené s větší krevní ztrátou – Podstoupíte-li vetší chirurgickou či ortopedickou operaci, jistě Vám Váš lékař předepíše železo. Pokud se tak nestane,můžete jej na tuto skutečnost upozornit. Zvýšená dávka se pohybuje v rozmezí 50 - 100 mg/den.

Silnější menstruace – Může být důvodem vyšších ztrát železa. 50 mg/den několik dní po menstruaci a konzultace s odborníkem – gynekologem by mohly následky většího krvácení zmírnit.

Krvácení do zažívacího ústrojí – Bývá skryté, sami to těžko odhalíte. Máte-li tmavší stolici a podezření na krvácení do zažívacího ústrojí, konzultace s odborníkem je nezbytná. Mimo jiné Vám navrhne individuální množství přísunu železa v nějaké doporučené podobě.

Těhotenství a kojení – Přirozený stav v životním období téměř každé ženy. V těhotenství je zcela běžné užívat nějaký preparát, který kombinuje pro plod nezbytné minerály a vitamíny. Železo bývá součástí těchto doplňků. Pokud si s výběrem nevíte rady, zeptejte se v nejbližší lékárně.

Děti a dospívající – Rostou a tím stoupá i spotřeba železa. 8 - 14 mg/den je optimální příjem železa.

Máte-li dojem, že trpíte nedostatkem železa, kupte si některý z mnoha nabízených potravních doplňků, lékárník Vám jistě ochotně poradí s výběrem. Zvažte však, zda v jednotlivých případech nekonzultovat výběr předem s lékařem.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Petra
6x

Je možné, aby při užívání železa došlo k zesíllení menstruace_

Markéta
2x

Dobrý den chtěla jsem se zeptat zda se může něco stát po půlroční menstruaci a vysoké ztrátě železa?Krom toho že jsem Anemická.Děkuji .

Katka
1x

ANÉMIE neboli chudokrevnost Snížená koncentrace hemoglobinu v krvi, a tím zhoršená schopnost krve dodávat kyslík do tkání. Porušuje se tvorba červených krvinek. Projevuje se zvýšenou únavou, malátností, malou výkonností, slabostí až závratěmi, pískáním v uších, poruchami soustředění a chutě k jídlu, plynatostí, úbytkem na váze, dušností a bolestí na hrudi při námaze, pocity silného bušení srdce, bledostí kůže a sliznic. Někdy se objevuje zvýšená lomivost a rýhování nehtů, pálení jazyka, ústních koutků a žloutenka. Anémii může způsobit NEDOSTATEK ŽELEZA Prvotním příznakem bývá únava a celkové oslabení. Později může být příčinou poměrně vážných zdravotních problémů. Železo je nezbytně důležitá minerální látka pro lidský organismus. Např. ovlivňuje růst tkání, zvyšuje odolnost vůči nemocem, má vliv na pokožku ad.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 7. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

80%
20%
Zatím hlasovalo 5 lidí

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce