Mezi lidmi jsou refrakční vady spíš známé jako oční nebo optické vady.
U zeleného zákalu neboli glaukomu se jedná o poškození zrakového nervu, což se projevuje různými poruchami vidění. Při glaukomu neboli zeleném zákalu dochází k podstatnému zvýšení nitroočního tlaku. Tím je způsobeno utlačování vláken zrakového nervu, která postupně odumírají. Zároveň jsou zde patrné cévní, strukturální a jiné změny. Glaukom se objevuje většinou po čtyřicítce, jen vzácněji dříve. Glaukomu existuje více typů, které se od sebe liší svými příznaky. Na vzniku glaukomu se podílejí různé faktory – například dědičnost, celková onemocnění (např. cukrovka...), užívání některých léků (kortikosteroidy), úrazy, ale také porucha tvorby nitrooční tekutiny, změny postihující odtokové kanálky pro nitrooční tekutinu. Největším a nejčastějším rizikovým faktorem pro vznik glaukomu je vysoký nitrooční tlak. I když se zelený zákal objevuje nejčastěji ve vyšším věku, onemocnět mohou i malé děti do jednoho roku věku postižené vrozenou formou glaukomu.
Šedý zákal neboli katarakta se nejčastěji objevuje v pokročilejším věku jako důsledek stárnutí a dochází při něm k zakalení čočky, což může vést až ke slepotě. Šedý zákal se projevuje snížením kvality vidění – vnímaný obraz nám doslova začne překrývat šedý závoj, který postupně může tmavnout a postižený tak může přestat i vidět. V každém případě se jedná o přirozený proces stárnutí oka, přesněji čočky. Nejčastěji se objevuje po 65 věku života, ale může se také objevit až v osmdesáti. Časnější stádia šedého zákalu (presenilní katarakta) pak mohou být spojena s některými systémovými chorobami, zejména cukrovkou, méně často pak např. s atopickou dermatitidou. Mezi rizikové faktory vzniku katarakty patří dlouhodobá expozice UV záření, kouření, diabetes mellitus či dlouhodobé podávání kortikosteroidů. A v neposlední řadě je nezdravý životní styl – hlavně kouření, drogy, špatná výživa.
Příznaky zeleného a šedého zákalu
Příznaky zeleného zákalu
Zákeřnost zeleného zákalu spočívá hlavně v tom, že zpravidla probíhá bez příznaků. Nebezpečnou nemoc tak nepomůže odhalit ani bolest a většina pacientů zaznamená obtíže až v pokročilé fázi onemocnění, kdy se objeví:
- Výpadky zorného pole
- Porucha periferního vidění
- Rozmazané okraje zorného pole
- Snížená zraková ostrost
- Potíže se zrakem při práci na blízko či v tmavých prostorách
Příznaky šedého zákalu
- Zhoršené vidění: U některých typů zákalů se nejprve zhoršuje vidění do blízka, u jiných nejprve na dálku.
- Rozostřené vidění: Nemocný vnímá obraz jako rozmazaný, postupně více matný a šedý
- Citlivost na oslnění: Můžete mít problémy vidět při ostrém slunečním světle a při řízení auta v noci, kdy oslnění způsobuje pouliční osvětlení a blížící se světlomety.
- Dvojité vidění: Při pohledu jedním okem se předměty jeví zdvojené až ztrojené.
- Změna ve vnímání barev: Barvy nejsou tak syté, mají jinou intenzitu a odstín.
Léčba zeleného zákalu
Glaukom zatím není možno zcela vyléčit, lze pouze předejít dalšímu poškození optického nervu a zamezit postupu onemocnění. Nejvhodnější způsob léčby určuje individuálně ošetřující lékař na základě vyšetření.
- Bývá užívána lokální medikamentózní léčba (aplikace kapek či mastí do oka), která může být ještě doplněna celkovým podáváním léků. Je nutné dodržovat pravidelné užívání kapek. První kapání by mělo být brzy ráno, následně v pravidelných intervalech během dne a poslední kapání má být těsně před usnutím.
- Někdy bývá též využíváno léčby pomocí laseru. Takovýto zákrok je nebolestivý a provádí se ambulantně.
- Chirurgická léčba je nezbytná v případě zhoršování zrakových funkcí i přes léčbu laserem. Takovéto výkony lze provádět ambulantně či s krátkodobým pobytem v nemocnici.
Léčba šedého zákalu
Jediným účinným způsobem léčby je operační řešení, při němž je většinou zkalená čočka nahrazena umělou. Operace nevyžaduje žádnou speciální přípravu a v naprosté většině případů se provádí v místním znecitlivění. Celý výkon trvá 15 - 30 minut a lze jej provádět i ambulantně. U většiny pacientů je operace bez komplikací a vede ke zlepšení vidění. Někdy však může po určitém čase dojít k opětovnému zhoršení vidění. Jedná se o ztluštění a zkalení pouzdra čočky, které bylo v oku ponecháno pro uložení čočky umělé. Tuto tzv. sekundární kataraktu lze ambulantně odstranit laserem.