Inzerce https://www.lekarna.cz/peceni-vanocniho-cukrovi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=peceni-vanocniho-cukrovi

Zelenina trochu netradičně

( | přečteno: 3464x )

Zeleniny můžeme jíst neomezené množství a to je skvělá zpráva pro všechny hubnoucí. V našem jídelníčku by zelenina měla být zařazena každý den.

shutterstock.com
Již jsme se naučili konzumovat rajčata, okurky, hlávkový salát, ale co třeba obohatit jídelníček o červenou řepu či špenát?

Červená řepa je "minerální přírodní bomba". Je bohatá na vápník, draslík, železo, síru, měď, zinek, fosfor a kyselinu listovou. Dále obsahuje také vitamín C a beta karoten, který chrání naše tělo proti rakovině.

I listy jsou poživatelné, obsahují mangan, železo a také betakaroten. V kuchyni se upravují jako špenát. Kdysi se jedly jen listy a kořen se využíval výhradně k léčení např. při bolestech hlavy.

Dnes se konzumuje kořen. Červená řepa pomáhá předcházet mozkovým příhodám, hypertenzi, cévním chorobám a reguluje krevní tlak.

Stimuluje činnost žlučníku, jater a podporuje funkci ledvin, pomáhá zlepšovat také činnost střev a žaludku.

Čerstvá šťáva z řepy je přímo elixír, posiluje imunitní systém a je vhodná též pro rekonvalescenty. Doporučuje se také při anémii až po některé druhy leukémie.

Šťáva se může míchat i se šťávou z mrkve, a to v poměru 1:1. Na pití šťávy si musíme zvykat postupně, ze začátku pijeme 1/4 litru denně. Maximálně můžeme vypít jen 1 litr.

Obezřetní by měli být při konzumaci lidé nemocní s ledvinami, šťáva totiž obsahuje kyselinu šťavelou. I uvařená řepa si zachovává minerály. Před vařením řepu pořádně omyjeme a dáme pozor, abychom nepoškodili slupku, tak by při vaření unikala šťáva. Také neseřezáváme krček bulvy. Řepa se i konzervuje, tak ji můžeme mít na jídelníčku po celý rok.

Špenát je bohatý na draslík, foláty, také obsahuje hodně karotenu a vitamínu C. Neobsahuje tolik železa, jak se kdysi uvádělo, ale obsahuje důležité karotenoidy včetně beta-karotenu, který se v našem těle přeměňuje na vitamín A.

Dále je bohatý na kyselinu listovou. Už naše babičky používaly špenát na vysoký krevní tlak. Pomáhá při zácpě a reguluje krevní tlak.

Nejlepší je konzumovat mladé čerstvé listy. Nemusíme ho připravovat klasicky dušený s knedlíkem a masem, ale můžeme ho přidávat do různých salátů.

I tato zelenina má své zápory, může obsahovat i dusičnany. Svým obsahem kyseliny šťavelové brání vstřebávání železa a vápníku.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

76%
24%
Zatím hlasovalo 174 lidí

Mohlo by vás zajímat

Alergie na chlad

Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.

Strupy v nose

Dobrý den, jsem nachlazený a mám rýmu. Udělaly se mi strupy v nose, kterých se nemůžu zbavit. Je to bolestivé a nevím si s tím už rady. Co bych na to mohl použít, abych se toho zbavil?

Otužování zlepší dětem imunitu

Že jsou vaše děti zase nemocné? Předejděte dalším nemocem dobrou prevencí, kterou je otužování.

Lennoxův-Gastautův syndrom: Vzácný syndrom způsobuje desítky záchvatů denně

Závažné neurologické onemocnění postihuje nejčastěji děti kolem 3 let věku. Projevuje se epileptickými záchvaty různého typu, syndrom provází také mentální postižení a další zdravotní komplikace. Někdy si ale diagnózu vyslechnou pozdě – až v dospělosti. Správně zacílená léčba jim přitom může výrazně usnadnit život. A nejen jim, ale i rodinám, které se doma o pacienty nepřetržitě starají. Lékaři na to upozorňují u příležitosti Světového dne LGS, který připadá na 1. listopadu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce