Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Již jsme se naučili konzumovat rajčata, okurky, hlávkový salát, ale co třeba obohatit jídelníček o červenou řepu či špenát?
Červená řepa je "minerální přírodní bomba". Je bohatá na vápník, draslík, železo, síru, měď, zinek, fosfor a kyselinu listovou. Dále obsahuje také vitamín C a beta karoten, který chrání naše tělo proti rakovině.
I listy jsou poživatelné, obsahují mangan, železo a také betakaroten. V kuchyni se upravují jako špenát. Kdysi se jedly jen listy a kořen se využíval výhradně k léčení např. při bolestech hlavy.
Dnes se konzumuje kořen. Červená řepa pomáhá předcházet mozkovým příhodám, hypertenzi, cévním chorobám a reguluje krevní tlak.
Stimuluje činnost žlučníku, jater a podporuje funkci ledvin, pomáhá zlepšovat také činnost střev a žaludku.
Čerstvá šťáva z řepy je přímo elixír, posiluje imunitní systém a je vhodná též pro rekonvalescenty. Doporučuje se také při anémii až po některé druhy leukémie.
Šťáva se může míchat i se šťávou z mrkve, a to v poměru 1:1. Na pití šťávy si musíme zvykat postupně, ze začátku pijeme 1/4 litru denně. Maximálně můžeme vypít jen 1 litr.
Obezřetní by měli být při konzumaci lidé nemocní s ledvinami, šťáva totiž obsahuje kyselinu šťavelou. I uvařená řepa si zachovává minerály. Před vařením řepu pořádně omyjeme a dáme pozor, abychom nepoškodili slupku, tak by při vaření unikala šťáva. Také neseřezáváme krček bulvy. Řepa se i konzervuje, tak ji můžeme mít na jídelníčku po celý rok.
Špenát je bohatý na draslík, foláty, také obsahuje hodně karotenu a vitamínu C. Neobsahuje tolik železa, jak se kdysi uvádělo, ale obsahuje důležité karotenoidy včetně beta-karotenu, který se v našem těle přeměňuje na vitamín A.
Dále je bohatý na kyselinu listovou. Už naše babičky používaly špenát na vysoký krevní tlak.
Pomáhá při zácpě a reguluje krevní tlak.
Nejlepší je konzumovat mladé čerstvé listy. Nemusíme ho připravovat klasicky dušený s knedlíkem a masem, ale můžeme ho přidávat do různých salátů.
I tato zelenina má své zápory, může obsahovat i dusičnany. Svým obsahem kyseliny šťavelové brání vstřebávání železa a vápníku.
Přidat nový komentář