Je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění alergického původu, postihuje cca 10-15% populace. Jedná se o přehnanou reakci organismu, resp. imunitního sytému na zevní a vnitřní vlivy...
Ne nadarmo se během léta začínají množit varování o tom, kde je voda se sinicemi, tedy zdravotně závadná. Někdy to lze poznat na první pohled, jindy jsou známky tohoto biologického znečištění málo patrné.
Sinice produkují zdraví škodlivé látky, které mohou způsobit alergie – záleží na citlivosti jednotlivce a době, po kterou ve vodě byl, ale jde o vyrážku, zarudnutí očí, rýmu. Produktem sinic jsou ale i jedovaté toxiny, které vás mohou přiotrávit. Lehčí problémy se projeví jako střevní a žaludeční potíže, těžší jsou doprovázeny bolestí hlavy nebo problémy s játry.
Následky mohou být těžší, pokud se takové vody při plavání nebo dovádění ve vodě napijete – polknutí vodního květu může skončit i vážným poškozením zdraví. Smrt u člověka nehrozí, ale pozor na děti, ty to mohou odnést hůř.
Jsou ve vodě sinice? Udělejte si test!
Pokud se chcete přesvědčit o tom, zda voda sinice obsahuje či nikoli, stačí ji nabrat třeba do čisté PET lahve a nechat ji stát na sluníčku v klidu. Sinice prozradí zelená usazenina na hladině – zbytek vody je čistý. Pokud je voda zelená celá, rovnoměrně, pak nejde o znečištění sinicemi, ale řasami. Jestliže nemáte na test čas, stačí pozorovat vodu, než do ní vejdete a rozvíříte ji. Na té závadné plavou drobné zelené částečky různé velikosti.
Co dělat po koupání v závadné vodě?
Zjistili jste pozdě, že voda, ve které jste plavali, obsahuje sinice? Osprchujte se čistou vodou a odstraňte všechny zelené částečky z kůže. Pokud jste ve vodě neprožili valnou část dne, pak není důvod panikařit.
Zdroj foto: sinice.cz
Přidat nový komentář