Nádherné a kvalitní vlasy jsou jedním z největších darů přírody. Stav vlasů zcela zásadně ovlivňují vrozené dispozice a strava.
Každé všední ráno pro vás začíná mytím vlasů ve sprše, abyste vůbec mohla opustit domov jakž takž upravená. Avšak i když si je každé ráno poctivě šamponujete, nejpozději po poledni se načechraná hříva změní v ulíznuté, mastné pramínky, s nimiž příliš parády neuděláte. Všichni si musíme v určitých intervalech vlasy mýt, neboť produkce mazových žláz na pokožce hlavy je nejen normální, ale navíc i žádoucí pro přirozenou ochranu a zdraví vlasů. Ovšem někdy mohou tyto žlázy produkovat více mazu, než je třeba. Pokud jste nucena mýt si kštici každý den a umyté vlasy vám nevydrží ani 24 hodin, zkuste s tím něco udělat. Problém s rychle se mastícími vlasy často bývá komplexní a do boje je nutné povolat nejen speciální kosmetické pomocníky, ale zamyslete se také nad jídelníčkem a životním stylem celkově. Inspirujte se následujícími tipy, jak vyzrát na mastnou hřívu. Možná ani netušíte, co všechno vám škodí.
Čtěte také: Problém s lupy? Zbavte se jich nadobro
Příčinou mohou být geny, hormony i nesprávná životospráva
Na vině mohou být jak genetické dispozice, tak hormonální nerovnováha, k níž většinou dochází v pubertě, těhotenství, přechodu nebo po prodělání některých onemocnění. Dalším faktorem, který může mazové žlázy popouzet k větší aktivitě, je i nesprávná péče.
„V případě mastných vlasů s tendencí k plihnutí platí více než kdy jindy pravidlo méně je více. Špatný výběr vlasové kosmetiky a přehnané používání všech možných přípravků, zvláště těch, které vlasy agresivně odmašťují a vysušují, vedou ke zvýšené aktivitě mazových žláz,“ vysvětluje Renata Gaucká, vlasová expertka profesionální kadeřnické kosmetiky Nouvelle.
„Výběr základní vlasové péče v podobě šamponu a kondicionéru je v tomto případě klíčový. Zvolte šetrný šampon, který vlasy jemně čistí bez zbytečného zatěžování a dodává jim základní stavební látky. Hlavní složkou vlasu je z více než 90 % protein zvaný keratin. Ten dokáže vlasovou strukturu posílit už od základu a vlas důkladně vyživit, čímž se zvyšuje jeho odolnost vůči mechanickému a chemickému poškození,“ pokračuje Gaucká.
Od nadměrného maštění pomůže i úprava jídelníčku
Na kvalitě vlasů a zdravém fungování vlasové pokožky se do velké míry podílí nejen to, jak o ně pečujete zvenčí, ale jak se staráte o své tělo. Proteiny jsou dobré nejen ve vlasové kosmetice, ale také v jídelníčku. Podle některých studií je nedostatek bílkovin častou příčinou problémů s vlasy a pokožkou hlavy. Do svého jídelníčku proto zařaďte dostatek masa nebo si dopřejte proteinové koktejly a tyčinky. Vedle bílkovin jsou velmi potřebné i vitaminy a minerální látky. Zaměřte se na potraviny bohaté na železo, vápník, hořčík a vitaminy skupiny A, C, E a D. Na mastné kořínky speciálně zabírá zinek a selen, výborné jsou i kvalitní omega-3 mastné kyseliny. Najdete je třeba v rybách žijících v chladném arktickém moři, jako jsou sardinky, makrely nebo ančovičky. Obsaženy jsou také například v lněném oleji. Vyhněte se také fastfoodům: tuky, cukry a smažená úprava jídel neprospívají kvalitě vlasů a pleti. Dejte si pozor i na rafinovaný cukr a průmyslově zpracované polotovary.
Čtěte také: Potraviny pro zdravé vlasy